Jdi na obsah Jdi na menu

Z exkurze ČLA Trutnov do Krušných hor a Podkrušnohoří

27. 9. 2011

Fotografie z exkurze žáků třetích ročníků oboru Mechanizátor lesní výroby proběhla ve dnech 26. - 27. 9. 2011 - cíl: Krušné hory a Podkrušnohoří.

Pondělí přineslo možnost seznámení s problematikou lesnického hospodaření v Krušných horách cca 30 let po vrcholu imisní kalamity. Revírník Bc. Aleš Kilb z LS Litvínov na trase Klíny - Cínovec připravil několik tématických zastávek (porosty náhradních dřevin, škody kloubnatkou, obnova původní dřevinné skladby, myslivecké hospodaření, hrazení bystřin a podpora retenční funkce rašelinišť, problematika výstavby větrných elektráren). Jistým mementem byl pohled z hráze Flájské přehrady na opuštěné budovy bývalého lesnického učiliště Fláje.

Druhý den jsme se z krušnohorských hřebenů přesunuli do zcela industrializované oblasti mezi Litvínovem a Teplicemi. S panem Miroslavem Horákem ze Severočeských dolů a. s. jsme přesedli z autobusu do terénních vozidel a vydali se nejprve do těžebních prostor povrchového dolu Bílina a na závěr na rekultivovanou Radovesickou výsypku. Obrovský rozsah skrývkové a těžební činnosti i vytváření "nové" krajiny v rámci rekultivací - to vše poskytlo řadu momentů k zamyšlení nad vztahem člověka k jeho vlastním potřebám i ke krajině.