Jdi na obsah Jdi na menu

Poštolky hnízdí v Janských Lázních

17. 5. 2020
Desítky let cíleně i bezděčně pozoruji ptáky všude tam, kde se najde příležitost. Málokdy jsem měl možnost nahlédnout do života opeřenců tak bezprostředně, jako v posledních dvou letech, kdy se nám na parapetu usídlily poštolky. To co můžeme v hnízdní sezóně denně sledovat přímo od kuchyňského stolu, je nesmírně zajímavé.
 
 
Hnízdění poštolky obecné v intravilánu Janských Lázní má své prvopočátky již v letech 2014 a 2016. Tehdy jsem v květnu a červnu zaznamenal nejprve samici a v roce 2016 i pár v potenciálně vhodném prostředí mého bydliště v lokalitě Na Sluneční stráni v nadmořské výšce 670 m. n. m.
 
 
V roce 2017 se sameček na tomtéž místě objevil již 1. 4. a o měsíc později, 2. 5., se samička marně pokoušela usadit v krmítku na parapetu severně orientovaného okna našeho bytu v 7. patře domu čp. 244.  V tomto podlaží také zaletovala na balkon. Tam jsem jí zkusmo umístil bedničku s trochou hrubšího zahradního substrátu, ale zájem neprojevila. V tomto roce již pravděpodobně zahnízdila buď pod střechou v lázeňském objektu Réva (ulice Lesní 27) nebo v bezprostředně sousedícím starém bukovém lese. V roce 2017 jsem v Janských Lázních pozoroval poštolku (samce) naposledy 15. 9.
 
 
V roce 2018 byla situace poněkud jiná. V květnu a červnu jsem poštolky jednotlivě zaznamenal jak v ulici Lesní, tak Na Sluneční stráni - nikdy pár společně. Vzhledem k podstatně menší "viditelnosti" předpokládám nižší pravděpodobnost hnízdění než v roce 2017 a pokud, pak v objektu Réva.
 
 
Počátkem roku 2019 jsem objednal budku pro poštolky https://semenarskyzavod.cz/o-nas/cenik-sluzeb-osiva/cenik-budek/ptaci-budky-postolky/ a umístil ji do rohu parapetu už zmíněného severního okna.
Samec se v tomto roce poprvé objevil 5. 3. a mimo občasných záletů jsem během března a větší části dubna nic zajímavého nezaznamenal. Zlom nastal 21. 4., kdy byla budku "objevena" párem poštolek a navíc ještě jednou samicí. První vajíčko samice snesla 11. 5. a nakonec zasedla na snůšku 4 vajíček.
 
 
Na okno jsme pověsili ještě závěs, abychom hnízdící párek co nejméně rušili. Z celé snůšky se vylíhla 17. 6. jen dvě mláďata, z nichž slabší během několika dnů uhynulo. Jediné mládě, které párek dochoval do plné vzletnosti, se poblíž hnízda naposledy zdržovalo ještě 23. 7.  Poslední poštolku jsem v intravilánu města pozoroval 12. 10. 2019.
 
 

Po velmi mírné zimě 2019/2020 jsem samce zaznamenal v Janských Lázních už 26. 2., o měsíc později se samec objevil u hnízdní budky na našem domě a o den později, 27. 3. se k němu připojila samice. V dalším týdnu se na sídlišti Na Sluneční stráni objevili nakrátko dva páry a "náš" párek se opakovaně pářil na stromech v nejbližším okolí budky. První vajíčko sneseno 19. 4., na Jiřího ležela v budce 4 a poslední, 6. vajíčko přibylo 29. 4.
 
 
Nyní samička vytrvale sedí, sameček ji pravidelně přináší potravu, a krátce ji na snůšce střídá. Pozorovat dění v budce i kolem ní je pro nás velká radost. Kolik mladých asi letos naše poštolky vyvedou?