Jdi na obsah Jdi na menu

Cesta Pobaltím II - V Tallinnu mají "sKarty" rádi

15. 8. 2013

Tallinn je prezentován mimo jiné jako jedno z nejnavštěvovanějších měst Evropy. Pokud jde soudit podle davů v ulicích starého města, bude to pravdivé tvrzení. Ve městě jsme pobyli jen kratičce, chtělo by to repete. Přesto několik postřehů a fotek ...

Přesun z Vilniusu přes litevské, lotyšské a estonské území do jednoho z kdysi největších měst středověkého evropského severu je charakteristický stálé řídnoucím osídlením, přibýváním lesů a mokřin s keřovitými vrbami na úkor zemědělské půdy, ledovcem transportovanými balvany.

Ideální poloha přístavního města, pečlivě udržovaná architektura v centru. Všeobecná čistota a výborná úroveň služeb by mohla být mnohde vzorem i u nás.

Poměrně řídká doprava, po ve velké většině velmi kvalitních silnicích.

Ve městě potkáte doklady jednotlivých etap pestrého historického vývoje - doby kvetoucího hanzovního města, švédské a ruské nadvlády, období sovětské svazové republiky i moderní architekturu výškových budov.

Na ulicích je opět nápadná obliba květin, údajně jsou používány i jako dárky pro muže.

Estonci (podobně jako my) jsou klasickými věřícími v poměrně malé míře, zhruba stejné procento se hlásí k luteránství i k pravoslaví.

Známým faktem je vyspělost ve využívání digitálních technologií v běžném životě od účasti ve volbách, přes multifunkční osobní průkazy po recepty od lékaře a lístky do kina. Původ tohoto je již v sovětském období (převážně negativně vnímaném), kdy byl v Estonské sovětské socialistické republice založen Institut kybernetiky. Takže by bývalo stačilo, kdyby se naši drábkovští břídilové dojeli poučit, ale ono je na služebních cestách lepší vyžírat si, než něco rozumného pochytit.

 

Náhledy fotografií ze složky Estonsko - Tallinn 2013 08