Cena rozvoje – z diskuze o Územním plánu Janských Lázní
Cena rozvoje – příspěvek do diskuze o Územním plánu JL - uveřejněno v janskolázeňském měsíčníku Fontána 05/2007.
V listopadu 2004, několik měsíců po vstupu ČR do EU, zveřejnila organizace
Navzdory mnoha podobně pesimistickým údajům se právě v katastru města Janské Lázně či jeho nejbližším okolí dosud můžeme setkávat s řadou význačných ptačích druhů, jejichž stavy, ač nevelké, jsou prozatím stabilní. Za všechny uvedu trojici z kategorie kriticky ohrožených: lejsek malý (Ficedula parva), kavka obecná (Corvus monedula), holub doupňák (Columba oenas)-druhy vázané na staré listnaté či smíšené porosty s dostatečnou nabídkou dutin. Trpělivý pozorovatel je zatím může zaslechnout a spatřit v malém lesním komplexu v okolí bývalého lomu mezi Lesním domem a lokalitou Dunkán. Cenné území (mimochodem botanická lokalita KRNAPu) je bohužel potenciálně ohroženo v souvislosti s přípravou návrhu nového územního plánu-ze severu zamýšlenou výstavbou domů a od západu záměrem budovat novou silniční propojku za chátrajícím objektem Rudé hvězdy.
Jsem přesvědčen, že rozvoj nelze zastavit, ale náš lidský šovinismus vůči mimolidským bližním, rostlinám i živočichům, se v mých očích v těchto případech staví po bok víry v rasovou nadřazenost či nadřazenost mužů nad ženami, tedy mezi dávno překonané mýty, které byly ve své době hlásanými pravdami a uznávanými společenskými dogmaty.
V rámci svého působení v zastupitelstvu města a komisi rozvoje se účastním projednávání návrhu nového územního plánu. V protikladu k dosavadnímu průběhu projednávání ÚP pevně věřím, že budoucí úspěšný rozvoj Janských Lázní lze mimo jiné bez problémů skloubit s trvalou existencí tohoto mimořádně zachovalého kousku přírody-na rozdíl od kýžených civilizačních výtvorů je totiž definitivně neopakovatelný.
[1]
[2] Rada Evropy přijala 2. dubna 1979 na svém zasedání v Lucemburku Směrnici č. 79/409/EHS o ochraně volně žijících ptáků („směrnice o ptácích“)
Náhledy fotografií ze složky Janské Lázně (Johannisbad)