Jdi na obsah Jdi na menu

Chorvatsko - Šibenik 2017 07

Město ležící v kopcích nad ústím řeky Krka do Jaderského moře, chráněno trojicí pevností, uniklo osudu většiny sídel na tomto pobřeží, tedy několik staletí trvající nadvládě Benátské republiky.

Založeno 1066.

Nikde žádné viditelné antické dědictví, vedle mimořádné stavby katedrály sv. Jakuba také obvyklé balkánské ingredience - evropské projekty a zároveň nedotaženost, půvabná zákoutí i nechutně špinavé kouty.

 

A propos katedrála, v roce 1991 schytala kupole zásah srbskou bombou, která naštěstí neexplodovala. Nedávno vzorně rekonstruovanou (drobnější úpravy dosud probíhají) stavbu z let 1431-1536 (vysvěcenou 1555) si nejdříve obejděte a uvnitř si zkuste pohlídat, až bude prázdno v křtitelnici, nádherném prostoru, kde architekt a stavitel Juraj Dalmatinec, který vedl stavbu katedrály v letech 1441-1473 propojil gotiku a  poprvé ve střední Dalmácii také ranou renesanci. Uvnitř nevelkého prostoru nejspíš nebudete spokojeni ani s nejširším ohniskem svého fotoaparátu a pokud nedobře snášíte prostředí s nehybným vzduchem, mohlo by vám být zejména v horkých dnech snadno mdlo.

 

Při zdolávání schodišť a strmých uliček od katedrály k pevnosti sv. Michala rozhodně věnujte chvíli znovuobnovené klášterní zahradě u kostela sv. Vavřince (sv. Lovre). Zahradě nevelké, s kavárnou ve stínu fíkovníků a vinné révy. Zopakujete si více i méně známé druhy středomořské květeny a uprostřed města zde můžete pozorovat třeba i zajímavý hmyz - v mém případě drvodělky fialové a perleťovce červené.

 

Pod touto pevností, dnes upravenou pro kulturní účely, uvidíte hřbitov sv. Anny s obětmi válek od soupeření s Benátskou republikou přes padlé u Lepanta a obou světových válek až k hrobům z nedávné občanské války. Hřbitov není zpřístupněn, neboť návštěvníci se často nechovali pietně.

 

Zajímavé jsou rozhodně i dvě pouliční erární kamenné misky pro pití psů a koček opatřené vysvětlující tabulkou.

 

Asi narazíte na jméno místního pozoruhodného rodáka, Fausta Vrančiče.

 

V parčíku pojmenovaném po františkánu Lujo Marunovi, stojí socha zakladatele řádu ve společnosti ptactva nebeského a poblíž fontána osídlená skupinou želev nádherných.