Jdi na obsah Jdi na menu

Srbsko - školství - obec Vršac 2014 09

Speciální škola „Jelena Varjaški“ sídlící v navenek omšelé budově na vršacké hlavní ulici Žarka Zrenjanina (dalšího z velebených komunistických politiků a partizánů) v sousedství velkolepě působící neogotické římskokatolické katedrály sv. Gerharda z roku 1863 byla místem několika překvapení.

Již přivítání naší delegace příslušníkem bezpečnostní služby "Delta" bylo zvláštním zážitkem. Uvnitř budovy, která byla běžným obytným domem (vnitřní uspořádání nebylo zdaleka "školské") jsme se setkali s lidmi velmi oddanými své práci. Při vzájemné diskuzi a srovnávání podmínek pro vzdělávání v Srbsku a České republice na mne zvláště zapůsobila lakonické konstatování ředitele školy: "Neměli jste tolik válek".

Tato škola byla po hmotné stránce nejlépe vybavena ze všech, které jsme ve Vojvodině navštívili. Dobrým příkladem může být speciální relaxačně stimulační místnost zřízená nákladem 9 000 USD z daru jugoslávské korunní princezny Katherine Karadordevič, věnující se v Srbsku od roku 2001 rozsáhlé charitativní činnosti.

Po ukončení prohlídky školy, při níž jsme dodržovali zákaz fotografování žáků, jsme na chodníku před budovou očekávali příjezdu autobusu s druhou skupinou. Čas běžel, autobus nikde, vkrádala se lehká nespokojenost, ze které nás vytrhla další neobvyklá skutečnost - názorná ilustrace faktu, že žáci mají vše (včetně dopravy) zdarma. Kolem poledne předjel před vchod taxík, příslušník ochranky dovedl žáky s jejich opatrovnicí k vozu, do nejž je usadil před cestou do jejich domovů.

 

-