Jdi na obsah Jdi na menu

Itálie - škola Lyceum France Prešerena v Terstu 2017 09

Državni Znanstveni Licej Franceta Prešerna Trieste

 


Jde o italskou školu (založenou 1947) s výukou ve slovinštině. Školu financuje italský stát, metodicky s výukou pomáhá Úřad republiky Slovinsko pro školství. V rámci prezentace o postavení a aktivitách slovinské menšiny v této části Itálie bylo zmíněno, že školy se slovinským vyučovacím jazykem v Terstu a jeho okolí navštěvovalo ve školním roce 2014/15 celkem 514 dětí v MŠ (děti od 3 do 6 let věku), 931 žáků v ZŠ (od 6 do 11 let věku), 474 žáků nižší střední školy (povinně pro žáky ve věku 11-14 let) a 532 žáků vyšší střední školy (pro žáky ve věku 14-19 let, první 2 ročníky povinně). V Terstu jsou 4 slovinská gymnázia (do nichž chodí i rodilí Italové). Průměrná naplněnost tříd: 12 žáků na třídu.
Škola nabízí 4 zaměření studia: na klasické jazyky (vč. latiny a starořečtiny), na přírodní vědy, na aplikované vědy, na moderní jazyky. Mají stejné výukové programy jako italské školy, ale navíc slovinštinu.
Setkali jsme se s velkým zaujetím pedagogů pro práci a značnou soutěživostí.
Ve škole, která musí ve většinovém italskojazyčném prostředí, i přes zaručenou automomii, čas od času obhajovat svou existenci (volně citováno: „Řím je daleko a občas na nás zapomenou“) jsme se setkali s u nás již v podstatě dávno zapomenutou myšlenkou panslavismu uplatňovanou zde např. aktivní organizací Južni Sokol (ustaven roku 1863) včetně účasti na našich sokolských sletech („jedeme do Prahy, jdeme na pivo a pak na Strahov“).

 

Zmínka o naší návštěvě ve škole ...

 

Více o slovinském školství ...