Jdi na obsah Jdi na menu

Vrchlabí - Vítání ptačího zpěvu 2011 04

Sobotní ráno 30. dubna 2011. Setkání ornitologů s poznáníchtivou veřejností ve vrchlabském parku bylo jednou z několika desítek obdobných akcí, kterými se Česká společnost ornitologická dlouhodobě hlásí k odkazu akce Dawn Chorus Day, která vznikla v roce 1983 v Birminghamu. Britští milovníci ptactva se tehdy rozhodli vždy první neděli v květnu symbolicky vítat ptačí zpěv. Je příznačné, že akce vznikla v zemi, kde civilizační tlaky způsobily již před desítkami let značný úbytek donedávna běžných ptačích druhů.

Po bezmála 30-ti letech odstupu od zemí jako je Velká Británie či země Beneluxu jsme bohužel i v našich luzích a hájích svědky drastického poklesu početnosti mnoha druhů-sám jsem byl v loňském roce smutným svědkem vyhynutí zbytků populace vrabců domácích v Janských Lázních.

 

Úvodní informace směřovali k nejohroženějším evropským ptákům-obyvatelům intenzivně využívaných polí a luk. Litrovka herbicidu Gallant měla ilustrovat roční spotřebu obdobných látek na jednoho obyvatele České republiky. Graf ukazuje, že cena za dostupné potraviny je ve skutečnosti velmi vysoká.

Hlavním průvodcem nám byl předseda České společnosti ornitologické, odborný pracovník KRNAPu, RNDr. Jiří Flousek. V jeho rukou samozřejmě nechyběla bible evropských birdwatcherů-Collins Bird Guide.

V plátěných sáčcích na konci trasy čekali na okroužkování a také na obdiv návštěvníků akce ptáci odchycení do sítí.