Jdi na obsah Jdi na menu

Mladé Buky - podzim na Hrádečku 2013 10

Pěkné počasí nás dnes vytáhlo do okolí Mladých Buků.  Na poměrně novou, cca 10 km dlouhou naučnou stezku Okolo Pekelského vrchu. Trasa nabízí členitý zalesněný terén Přírodního parku Hrádeček s vlhkými roklemi a slepencovými skalními výchozy, oblíbené sídlo prezidenta Havla pod zříceninou hrádku Břecštejn (Silberštejn) a patrně nejlepší panoramata východních Krkonoš.

Zlákán odpoledním sluncem, pokusil jsem se zachytit pomíjivou krásu podzimních barev. Zvláště zlatohnědému odstínu buků nešlo odolat. Dřevina, která tvořila historicky kolem 40 % lesů v českých zemích a dnes zejména ve vnitrozemí mnohde zcela chybí, zde především na hůře přístupných stanovištích úspěšně přetrvala do dnešních dnů. Šustění pod nohama a tiché pády tisíců listů – to byla poklidná kulisa větší části naší sobotní vycházky.

 

Pozn.

Po dvou letech jsme si trasu zopakovali - v sobotu 31. 10. 2015 byl zase jeden z těch zářivých dnů, kdy by bylo hříchem alespoň párkrát nestisknou spoušť - vzniklo tak posledních sedm snímků této fotogalerie.