Jdi na obsah Jdi na menu

Kuks - Svatohubertské slavnosti 2007 10

Historie Řádu svatého Huberta (Hubert byl církevním hodnostářem žijícím a působícím na přelomu 7. a 8. století n.l. v oblasti dnešní Belgie. Mimo jiné je patronem myslivců, lukostřelců a střelců) je spojena se jménem významného českého šlechtice  Františka Antonína hraběte Sporcka (1662-1738) k jehož nejvýznamnějším podnikatelským počinům patří zbudování areálu Kuks.

Nevýznamnou osadu v panství Chroustníkovo Hradiště přebudoval  v sídlo bohatého šlechtice, osvícence a mecenáše umění a věd - skutečně barokního člověka.

Areál kdysi zahrnoval Dům filozofů – z dnešního pohledu předchůdce akademie věd, divadlo, operu, hipodrom, střelnici, parky, oboru, lovecká zařízení, lázně, ojedinělý lesní betlém, kostel sv. Trojice, Braunovu galerii ctností a neřestí, holandskou lékárnu a hospitál.

Řád založený v roce 1695 po smrti zakladatele skomíral, ale formálně nebyl nikdy zrušen. V roce 1978 došlo k obnovení jeho činnosti. V roce 1992 byl Řád zaregistrován u Ministerstva vnitra a byla potvrzena jeho kontinuita.