Jdi na obsah Jdi na menu

Biebrzansky park narodowy 2011 05

Za nejvzácnějším pěvcem Evropy

Následující fotografie dokumentují květnovou exkurzi České společnosti ornitologické do severovýchodního cípu Polska. Zhruba 800 km vzdušnou čarou od Prahy se rozkládá nejmladší a zároveň největší národní park v této zemi - Biebrzansky park narodowy.

 

Rozsáhlá oblast bažinatých luk a lesů velikosti Krkonoš takřka bez lidí, o to však bohatší přírodními krásami. Neregulované dolní toky řek, neproniknutelné houštiny vrb a bříz, borové lesy s podrostem jalovce na písčitých vyvýšeninách. Neuvěřitelný počet hnízdících bílých čápů, jeřábi, losy, množství bahňáků, rybáků, dravců, bahenní druhy rostlin …

Vrcholem třídenního putování, pro dnešního Středoevropana neobvyklou krajinou, mokřinatým údolím řek Biebrza a Narew, bylo pozorování nejvzácnějšího evropského pěvce - rákosníka ostřicového (Acrocephalus paludicola) – angl. Aquatic Wabler.

 

Hlas samce si poslechněte spuštěním některého ze souborů na této stránce.

Jedná se o specializovaný druh hnízdící nízko nad zemí v porostech ostřic. Vzhledem k desítkám let odvodňovacích prací ve většině evropských zemí je tento globálně ohrožený druh existenčně zajištěn pouze v Bělorusku a Rusku. Polské lokality představující domov 25% celosvětové populace (cca 3200 zpívajících samců) jsou ohroženy zarůstáním stromovou vegetací.

 

 

Pro zachování biotopů, poté co postupně zaniká původní údržba pastvou krav, nyní probíhá mezinárodní projekt " Aquatic Wabler and Biomass Use". Jedná se o výkup pozemků od soukromých vlastníků a na několika tisících hektarů likvidaci náletu vrb, břízy pýřité a udržování ostřicových porostů. Posekaná hmota je po vysušení dále zpracována na energetické účely.
 

Pozn.

na fotografiích zachycený rákosník proužkovaný je vzhledově velmi podobný, avšak nepoměrně hojnější druh (4,4 milionu párů v Evropě). V České republice je stále místy běžný.