Jdi na obsah Jdi na menu

Za bohatstvím krkonošských luk 2014 05

Víkendová exkurze České botanické společnosti zavedla účastníky hlavně k různým typům lučních společenstev v ochranném pásmu Krkonošského národního parku – konkrétně do okolí Bolkova, místní části obce Rudník. S organizátory z ČBS a průvodci ze Správy KRNAP jsme se sešli na parkovišti u Hoffmanovy boudy a po krátké diskusi na téma problémů ochrany přírody v Krkonoších (na dohled rozsáhlé odlesněné plochy pro novou sjezdovku na jižním svahu Černé hory se tohle téma přirozeně nabízelo) vyrazili za botanickými zajímavostmi.
 
První, kratší úsek trasy směřoval do zalesněného území podél Zrcadlového potoka – velmi zajímavým nálezem zde byla v Krkonoších vzácná bika lesní.

Následující část přinesla mnohé příležitosti k opakovanému srovnávání biodiverzity produkčních travních porostů a extenzivně obhospodařovaných luk – od výslunných lesních okrajů po mokřad. Ukázky běžných i vzácnějších druhů flóry (suchopýr úzkolistý, vemeník dvoulistý, pětiprstka žežulník, prstnatec bezový, záraza devětsilová) doplňovali naši průvodci informacemi o managementu nelesních společenstev. 

Zakončení na slatinné louce v těsném sousedství našeho výchozího bodu bylo radostně symbolické skutečností, že místo, kde jsme obdivovali vitální populaci silně ohroženého všivce lesního, se podle původních představ skipodnikatelů mělo proměnit v dojezdovou plochu nové sjezdovky.

 

Akce byla rovněž jednou z prvních možností kdy jsem si vyzkoušel, jak se fotí s Canonem G1X Mark II.