Jdi na obsah Jdi na menu

Krása plevelů

Krása plevelů


"Když vyrostlo stéblo a nasadilo na klas, tu se ukázal i plevel" (Mt 13,26)


Trocha nejklasičtější klasiky jako motto. Podobenství zachycené v Matoušově evangeliu sice směřovalo trochu jinam, ale slovu plevel dodalo ve světě ovlivněném křesťanstvím (viz Erazim Kohák, Zelená svatozář, SLON, Praha 2011, str. 32) neobyčejně na významu.  Na špatnou pověst plevelů bylo tedy včas a důkladně zaděláno …


I Karel Čapek, velký humanista a ctitel života se ve svém vyznání Zahradníkův rok do plevele opřel mnohokrát, namátkou třeba takhle: "Je jedním z tajemství přírody, proč z nejlepšího travního semínka roste nejbujnější a nejježatější bejlí; snad by se mělo zasívat semínko plevele, aby z něho vypučel pěkný trávník ...  Je to tak: čím horší neřád, tím více se má k světu." 


A co současnost. Od přírody jsme už notně odtrženi, u nejmladší generace nepřekvapí, že za zdroj potravin považuje spíš regály supermarketu než pole, půdu živitelku. Vševědoucí Google nezaváhá a za necelou půlvteřinu servíruje více než půl milionu odkazů. I když mezi nimi nalezneme ty, které s pojmem pracují v posunutém významu (kulturním, sekulárně-politickém či nábožensko-politickém), převažuje kontext negativní, mobilizační:


„vyzrajeme na plevele“
„jak zkrotit plevel“
„vytrhávač plevele - důmyslný vynález“
„vytrhávač plevele – teleskopický“
„trápí Vás plevele v trávníku?“
„česká pole ohrožuje nový odolný druh plevele“
„chemická likvidace plevele“
„soutěž s prostředkem na hubení plevele“
„zbavte se plevele na své zahradě“
„hubení plevelů“
„postřiky na plevel“
„jak totálně zlikvidovat plevel“

 

Pak není divu, že některé kdysi běžné a možná tehdy i do jisté míry škodící druhy stále častěji zařazujeme do červených seznamů (žitnák hřebenitý, zběhoveček trojklanný, bodloplev hroznatý, koukol polní, hlaváček plamenný, nepatrnec rolní, vrabečnice roční).


A přitom jsou i tyto rostliny, většinou zatlačené na okraje polí, koutů zahrad nebo přežívající jen tam, kde je úroveň chemizace přece jen omezena (např. pásma hygienické ochrany vod) nedílnou součástí přírody.

Mnohdy i součástí půvabnou.