Archiv
Nenápadný stráček
5. 4. 2015
Mezi stromy jsem zaregistroval prudce poletující dvojici ptáků a chvíli mi trvalo, než jsem překvapeně zjistil, že jde o strakapoudy malé. V posledních letech jsem na ně neměl štěstí, takže jsem si pozorování drobných, štíhlých šplhavců plně vychutnával. Dovádějící párek se později rozdělil, sameček se dále v okruhu jen desítek metrů ozýval i při hledání potravy. Zaujalo mne, jakou pozornost věnoval plodnicím parazitického březovníku i sběru potravy na koncových větvích olší obdobně, jak to činí třeba čížci.
Velikonoční ornitonadílka 2015
5. 4. 2015
Letošní velikonoční volno jsem trávil v Chroustkově. Tak jako kdysi v dětství jsem věnoval čas procházkám kolem Chlístovického potoka. Jak to dopadlo ukazuje tato koláž - zvlášť protahující cvrčala velmi potěšila.
Jarní úklid na Rozkoši
11. 4. 2015
Povodí Labe a. s. již třetím rokem koordinuje úklid okolí vodní nádrže Rozkoš od odpadu. Vedle podniku povodí se na úklidu podílí obce z blízkého okolí, Český rybářský svaz, Autokemping Rozkoš a také Východočeská pobočka České společnosti ornitologické jejímž jsem členem. Sobotní úklid východních břehů nádrže jsme s kolegy prokládali pozorováním ptačích druhů jak na hladině, tak v okolním terénu.
Údržba ptačích budek ve Svobodě nad Úpou
12. 4. 2015
V druhém březnovém týdnu jsem s několika svými žáky z prvního ročníku provedl údržbu ptačích budek v zahradě naší školy ve Svobodě nad Úpou. Od kolegů lanovkářů jsme si vypůjčili výsuvný žebřík abychom před hnízdní sezónou vyčistili, eventuálně vyměnili 18 budek. Dnes jsem u jedné z nich zastihl párek uhelníčků ...
Zachraňte tisíce životů
12. 4. 2015
Možná, že jste si v uplynulých dnech při své vycházce do přírody všimli aktivity skokanů hnědých. Aby se pustili do rozmnožování, stačí jim teď z jara jakákoliv louže. Těch je u nás na horách vlivem tajícího sněhu či v nižších polohách po nedávných deštích celkem dost. Dospělé žáby po spáření a nakladení shluků vajíček během pár dnů zmizí. Do pozdního podzimu budou pobývat na souši. Jejich potomstvo však pro zdárný vývoj (metamorfózu) vyžaduje 3 - 4 měsíce pobytu ve vodním prostředí. To jim rychle vysychající kaluž někde u cesty sotva zajistí. Pomoci ohroženým obojživelníkům můžete tím, že jejich vajíčka přemístíte do nějaké perspektivnější lokality - běžně nevysychající stojaté vody. Zkuste vzít třeba cedník, nabrat je do kbelíku a dát jim šanci ...
Pták, který nadchl Číňany
14. 4. 2015
Drobná červenka obecná patří k mým oblíbeným druhům už proto, jak dlouho ozvláštňuje naší přírodu. Přilétá časně (v teplejších polohách nezřídka také zimuje) a poslední jedinci mizí i z nepříliš pohostinného okolí Janských Lázní až v listopadu. Na podzim loňského roku zálet jednoho jedince do Pekingu notně pobláznil čínské milovníky ptactva - více v článku na Birding Frontiers.
Camouflage - Roxy - Praha
19. 4. 2015
Synthpop je zásadní složkou mého hudebního vkusu a němečtí Camouflage jeho legendárními představiteli. Logicky jsem tedy vyrazil na pražské zastavení jejich GREYSCALE TOUR 2015. Chybu jsem neudělal ...
O hydraulice profesionálně a poutavě
23. 4. 2015
Setkání s opravdovým profesionálem v jakékoliv oblasti je pro vnímavého člověka obohacující. Pokud nejen že brilantně ovládá svůj obor, ale je ochoten se o své poznatky podělit přístupnou formou, navíc nezištně, máme šanci získat neocenitelné zkušenosti. Tak tomu bylo při dnešní několikahodinové přednášce na téma Hydraulika v lesnické technice, jejímž hlavním aktérem byl lektor české pobočky společnosti Bosch Rexroth Ing. Erik Stonawski, Ph.D.