Archiv
Jak pomáhají v Třeboni
8. 8. 2013
Letní poznávání jižních Čech jsme během dvojnásob horké středy tohoto týdne obohatili na popud manželky o návštěvu záchranné stanice pro handicapované živočichy v Třeboni.
Fotovzpomínky z jižních Čech
9. 8. 2013
Po několika letech jsme opět strávili část prázdnin v Třeboni a okolí. Symbióza historie, kultury, přírodních krás, lázeňství a v neposlední řadě i kvalitní gastronomie dělá z městečka na břehu rybníka Svět takřka ideální místo pro načerpání nových sil a vhodné východisko pro poznávání jižních Čech (letos, skoro bez komárů, to platilo dvojnásob).
Cesta Pobaltím I - Vilnius
14. 8. 2013
Na svátek Nanebevzetí Panny Marie jsme navštívili litevské hlavní město Vilnius - označované jako město kostelů (právem, má jich být přes 40). Je to město mnoha tváří - přidávám pár nesoustavných postřehů a fotografií ...
Cesta Pobaltím II - V Tallinnu mají "sKarty" rádi
15. 8. 2013
Tallinn je prezentován mimo jiné jako jedno z nejnavštěvovanějších měst Evropy. Pokud jde soudit podle davů v ulicích starého města, bude to pravdivé tvrzení. Ve městě jsme pobyli jen kratičce, chtělo by to repete. Přesto několik postřehů a fotek ...
Cesta Pobaltím III - DM Baar / Tallinn
16. 8. 2013
Při procházce večerním Tallinem jsme navštívili místo zvláště milé příznivcům britské hudební skupiny Depeche Mode. Přímo v centru estonské metropole, v křivolaké uličce Voorimehe projdete brankou, sestoupíte po několika schodech a vstoupíte do barových prostor, které server Lonely Planet zařadil mezi nejpozoruhodnější na světě ... a takhle to tam vypadá.
Cesta Pobaltím IV - Petrohrad
17. 8. 2013
Petrohrad - pro každého milovníka architektury, umění a historie jedno ze zaslíbených míst na naší planetě. Za pár dní se nedá město a jeho okolí nijak podrobně prozkoumat. I tak to byla exkurze docela náročná - zakladatel Petr I. i jeho pokračovatelé si s nedostatkem prostoru, financí a pracovních sil nemuseli lámat hlavu a na vzdálenostech je to znát.
Cesta Pobaltím V - Ermitáž - Leonardo a moře Číňanů
18. 8. 2013
Pobývat v Petrohradu a nezajít do Ermitáže nepřipadá v úvahu. Na druhou stranu je jediná návštěva ke shlédnutí byť jen části z 3 000 000 exponátů rozesetých v šesti budovách směšně málo.
Cesta Pobaltím VI - Carskoje Selo
19. 8. 2013
Poblíž Petrohradu se nachází několik věhlasných carských sídel. Jedno z nich, Carskoje Selo, asi 25 km na jih ve městě Puškin. Rozsáhlý areál o rozloze přes 500 ha nechala zbudovat jedna z nejoblíbenějších ruských panovnic Alžběta I. Petrovna (1709-1761). Nejvýraznější součástí komplexu je Kateřinský palác s Jantarovou komnatou.
Cesta Pobaltím VII - Petrodvorec
21. 8. 2013
Na břehu Baltského moře asi 30 km na západ od Petrohradu leží Petrodvorec. Zhmotněný sen cara Petra I., který si po bitvě u Poltavy (1709 - znamenala skutečný vstup Ruska mezi evropské velmoci) "udělal radost" a nechal vytvořit areál na jehož budování se vlastními nápady aktivně podílel a kde rád pobýval.
Cesta Pobaltím VIII - Riga
22. 8. 2013
Riga - největší z pobaltských měst leží asi 10 km před ústím řeky Daugavy (Západní Dviny) do Baltského moře. Centrum původně hanzovního města sice není architektonicky tak kompaktní jako v Tallinnu, zato zde najdeme secesní čtvrť, kterou se Lotyši snaží velmi propagovat, o čemž svědčí pečlivě restaurované fasády domů v ulici Alberta iela a Elizabetes iela postavené architektem Michailem Osipovičem Eizensteinem, ale třeba také putovní výstava o rižské secesi (do konce června byla k vidění i v Muzeu východních Čech v Hradci Králové) . Riga bude v příštím roce jedním ze dvou evropských hlavních měst kultury.
Cesta Pobaltím IX - Backsteingotik po lotyšsku
23. 8. 2013
Hrad Turaida (region Vidzeme) založený v roce 1214 rižským arcibiskupem Albertem na místě původní dřevěné pevnosti, je jedním z návštěvnicky nejvděčnějších míst v lotyšském národním parku Gauija.
Cesta Pobaltím X - Karaimové, mizející etnikum
24. 8. 2013
Vodní hrad Trakai na jezeře Skaistis je fotogenickou dominantou stejnojmenného městečka ležícího ve zvlněné, zalesněné krajině s mnoha jezery na jihovýchodě Litvy. Založený litevským velkoknížetem Gediminasem roku 1321 sloužil jako rezidence vládců poslední pohanské země Evropy.
Místo bačkor běžecké boty
31. 8. 2013
Tento víkend se do Janských Lázní sjeli milovníci sportovní disciplíny, jejíž vítězové se nestávají mediálními idoly. O to větší obdiv si jejich výkony zaslouží. Zvláště pokud vezmeme v úvahu cestu nejen z evropských zemí, ale i USA, Kolumbie nebo Nového Zélandu a to, že věk některých závodníků začíná šestkou či sedmičkou. Společně s domácím mistrovstvím se na trati 8600 m s převýšením 650m běželo 13. Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. Před pořadateli i závodníky klobouk dolů!