Ornitologie
Příspěvky
Racci
6. 11. 2015
Racci pro mne představují zatím dost nepřehlednou skupinu. Takže nelze vyloučit, že tu narazíte na nějaký ten nesmysl ...
Pro začátek racek chechtavý - dospělý jedinec v zimě - Labe v Pardubicích - leden 2011
Čilí imigranti v parku Güell
30. 9. 2015
Potkat v Barceloně papoušky několika druhů není problém. Alexandři malí a mníšci šedí v ruchu velkoměsta s viditelným úspěchem konkurují vrabcům, holubům a hrdličkám. Přes jejich hlučnost a velikost nebylo jednoduché je v překvapivě svěží zeleni podzimních městských parků zachytit. Ve větvích téměř neviditelní a na zemi hašteřivě neposední mníšci klidněji zapózovali v parku Güell.
Hrstka dojmů od Bodamského jezera
12. 7. 2015
Vedlejším produktem cesty po stopách Mistra Jana Husa bylo několik pěkných pozorování v oblasti severozápadního cípu Bodamského jezera, poblíž města Kostnice (Konstanz). Zásadním dojmem každého, kdo se poprvé dostane ke břehu třetího největšího evropského jezera, bude pravděpodobně průzračná, modrozelená voda. A na vodě i kolem ní to žije ...
Ťuhýk obecný - společník na zahrádce
10. 6. 2015
Pár ťuhýků jsem letos na naší krkonošské zahradě zaznamenal až o posledním květnovém víkendu. Dlouhá léta dokonce hnízdili ve starém růžovém keři uprostřed loučky jen cca 50 m od pravidelně používané rekreační chatky. Bude tomu tak i v letošním roce?
Exkurze na vrcholy Krkonoš
7. 6. 2015
První červnový víkend vedl RNDr. Jiří Flousek, vynikající znalec krkonošské ornitofauny, početnou členskou exkurzi ČSO po zajímavých místech převážně vrcholových partií Krkonoš. Sobotní i nedělní trasa, shodně s délkou cca 14-15 km, nám umožnila jak setkání s několika význačnými ptačími druhy Krkonošského národního parku, tak kontakt s nejhodnotnějšími lokalitami unikátního přírodního fenoménu tzv. arkto-alpínské tundry.
Pták, který nadchl Číňany
14. 4. 2015
Drobná červenka obecná patří k mým oblíbeným druhům už proto, jak dlouho ozvláštňuje naší přírodu. Přilétá časně (v teplejších polohách nezřídka také zimuje) a poslední jedinci mizí i z nepříliš pohostinného okolí Janských Lázní až v listopadu. Na podzim loňského roku zálet jednoho jedince do Pekingu notně pobláznil čínské milovníky ptactva - více v článku na Birding Frontiers.
Údržba ptačích budek ve Svobodě nad Úpou
12. 4. 2015
V druhém březnovém týdnu jsem s několika svými žáky z prvního ročníku provedl údržbu ptačích budek v zahradě naší školy ve Svobodě nad Úpou. Od kolegů lanovkářů jsme si vypůjčili výsuvný žebřík abychom před hnízdní sezónou vyčistili, eventuálně vyměnili 18 budek. Dnes jsem u jedné z nich zastihl párek uhelníčků ...
Velikonoční ornitonadílka 2015
5. 4. 2015
Letošní velikonoční volno jsem trávil v Chroustkově. Tak jako kdysi v dětství jsem věnoval čas procházkám kolem Chlístovického potoka. Jak to dopadlo ukazuje tato koláž - zvlášť protahující cvrčala velmi potěšila.
Nenápadný stráček
5. 4. 2015
Mezi stromy jsem zaregistroval prudce poletující dvojici ptáků a chvíli mi trvalo, než jsem překvapeně zjistil, že jde o strakapoudy malé. V posledních letech jsem na ně neměl štěstí, takže jsem si pozorování drobných, štíhlých šplhavců plně vychutnával. Dovádějící párek se později rozdělil, sameček se dále v okruhu jen desítek metrů ozýval i při hledání potravy. Zaujalo mne, jakou pozornost věnoval plodnicím parazitického březovníku i sběru potravy na koncových větvích olší obdobně, jak to činí třeba čížci.
Holoubek k snídani
25. 3. 2015
Skupinka buků a modřínů ponechaných za naším domem v Janských Lázních po nedávné těžbě už několik dnů zajímá párek hřivnáčů - jen tak posedávají, tokají nebo sbírají na louce loňské bukvice. Snídám, pročítám noviny a sem tam kouknu z okna kuchyně na louku a kraj lesa. A ejhle jeden krásně osvětlený holub poseděl a počkal, až si dojdu pro foťák ...