Archiv
V servisním středisku Fischer TPD
26. 1. 2018
S našimi třeťáky, kteří se v oboru Lesní mechanizátor specializují na těžebně dopravní stroje, jsme dnes ve Vrchlabí navštívili servisní středisko rodinné firmy Fischer TPD. Primárně jsme se přijeli podívat na "do šroubku" rozebraný vyvážecí traktor Valmet 830, obecně oceňovaný stroj, který i naše škola využívá pro výukové účely. Nezůstalo však jen u toho ...
Kdo bude za pár let pracovat v lese?
31. 1. 2018
Když se v době mého dospívání o někom řeklo, že "dělá v lese", následovalo nejspíš uznalé pokývání hlavou. Lakonické vyjádření perspektivy tohoto krásného, specifického oboru lidského konání. Nebylo třeba dále pitvat, zda se dotyčný o les stará rukama nebo převážně hlavou - šlo zkrátka o solidní zaměstnání se vším všudy. Že už to nějaký pátek není pravda, potvrdí v našem odvětví každý, kdo si jednoduše nechce lhát do kapsy. Personální nouzi v lesnictví se nyní věnují i vlivná média ...
Slunce, mráz a ...
15. 2. 2018
Noční mrazy střídají už pár dnů slunečné dny, šišky smrků prosychají a semena jsou optimálně vyzrálá. Podobně je tomu i u klečí a omorik, pro semenožrouty je prostřeno. Přímo před okna školní budovy nyní přilétají křivky a ty jsem se vydal fotografovat. Krátká vycházka z tepla kanceláře dopadla úplně jinak než jsem si představoval, přesto zajímavě.
V roli pokusných objektů
28. 2. 2018
Náš absolvent, nyní student FLD ČZU Praha, Zdeněk Rouč prováděl sběr podkladů pro svou diplomovou práci zaměřenou na porovnávání biosignálů při ovládání simulátoru harvestoru obsluhou s různou mírou pracovních zkušeností. V simulátorové učebně COV měřil pomocí zařízení Biofeedback Xpert 2000 ...
Nejen za jarem do Barcelony
15. 3. 2018
Na několik dní v jarní Barceloně jsme si našli ubytování, které nám bylo (a bude i pro vás) zážitkem samo o sobě. Program jsem si naplánoval, jak se ukázalo, příliš ambiciózně, což nakonec vyvážily zkušenosti, kterých bychom bez zkušeného průvodce Zdeňka sami neokusili. Nepoznaného zůstalo ve městě samotném i nejbližším okolí dost a dost a tak mi cosi našeptává, že si do katalánské metropole brzy opět zaletíme.
Návštěva ze Země modrých nebes
7. 4. 2018
Také pracovníci ČLA Trutnov stáli před několika lety u počátků pomoci rozvoji lesnictví v Mongolsku. V rámci trvající spolupráce nás dnes navštívil koordinátor projektu Ing. Richard Slabý (náš absolvent) se zástupci lesnického provozu, státními úředníky a studenty ze vzdálené středoasijské země. Simulace ovládání harvestoru pro ně byla neobvyklou zkušeností.
Před svatým Jiří
14. 4. 2018
Ještě před čtrnácti dny bych v tak náhlý obrat vývoje počasí nevěřil. Proto jsem byl dnešním setkáním docela překvapen. Jižní expozice, mozaika květnaté louky, lesa i vlhčích mikrobiotopů a kamenité podloží hostí u naší zahrádky nevelkou, ale stabilní populaci zmijí. Tentokrát jsem pozoroval patrně loňské mládě vylézající z pod hromady větví narovnané u ohniště.
Končí doba smrková?
17. 4. 2018
Kdo si ještě dnes vzpomene na haló kolem kůrovce na Šumavě? To, co v posledních letech graduje v lesích na sever od Olomouce zastiňuje veškeré problémy, se kterými se české lesní hospodářství od druhé poloviny 80. let, od dob obnovy imisemi zničených porostů v pohraničních horách, potýkalo. I když pouhý monitoring médií signalizuje zcela mimořádnou situaci, není nad osobní, nezprostředkovanou a nezkreslenou zkušenost. Proto jsme se dnes s našimi žáky rozjeli na severní Moravu.
Naši absolventi za to umí vzít!
18. 4. 2018
Čtyřem hostům, vybraným žákům 3. ročníku oboru Lesnictví z naší spřátelené školy Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu, jsme během čtrnáctidenního pobytu ukázali mimo jiné řadu zajímavostí ze života ČLA Trutnov a lesnického dění v krkonošském regionu. A protože v západopolských rovinách není přibližování dříví lanovkou využíváno, společně jsme dnes vyrazili na Javornickou svážnici za dobře sehranou trojkou absolventů učebního oboru Lesní mechanizátor.
Dřevorubec junior 2018
28. 4. 2018
Kolegové z lesnické školy Křivoklát Písky odvádějí při organizaci soutěžních klání mladých evropských dřevorubců obdivuhodnou práci. Kdysi jsme i ve Svobodě i Trutnově obdobné akce v seniorském vydání dávali dohromady, proto mé uznání není jen výrazem konvenční slušnosti. Letošní dvoudenní soutěžení 34 závodníků ze šesti zemí probíhalo jak je zvykem v souladu s mezinárodními pravidly v obvyklých disciplínách: výměna řetězu, kombinovaný řez, přesný řez, odvětvování a kácení.
Slavnostní předání těžebně dopravních strojů
11. 6. 2018
Za účasti hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána, starosty města Trutnov Ivana Adamce, radního Václava Řehoře a zástupců školy došlo v pátek 8. 6. 2018 v areálu Centra odborného vzdělávání v lesnictví k předání dvojice těžebně dopravních strojů značky John Deere do užívání ČLA Trutnov. Slavnostní předání symbolicky uzavřelo první část rozsáhlého projektu s názvem „Pořízení vybavení a zkvalitnění teoretické a praktické výuky na ČLA Trutnov“ financovaného z IROP a krajské pokladny. Harvestor a vyvážecí traktor v souhrnné hodnotě téměř 23 milionů korun představují další významný kvalitativní krok ve vybavení naší školy.
U nádrže Bukówka trochu divočina (zatím)
16. 6. 2018
Pouhé dva kilometry vzdušnou čarou od česko-polské státní hranice, nenápadně ukrytou mezi kopci u vesnice Bukówka, najdete vodní nádrž stejného jména (Jezioro Bukówka). Vodní dílo na řece Bobr, nejdelším levostranném přítoku Odry, jehož historie se začala odvíjet nedlouho po ničivé povodni 1897, slouží jako protipovodňová ochrana, vodní zdroj pro Walbrzych a okolí i rekreační lokalita. Nádrž i okolní extenzivně obhospodařovaná krajina jsou zajímavé i z hlediska přírodních hodnot.
Opět jsme rozdali výuční listy
21. 6. 2018
Bez doprovodných kauz, negativních emocí, strukturovány na písemnou, praktickou a ústní část, s časem prověřeným odborným obsahem a bohudík nekontaminovány nadměrnou administrativou – tak probíhají již čtvrtým rokem povinné, jednotné závěrečné zkoušky. Ve dnech 5. – 19. 6. 2018 k nim ve středisku České lesnické akademie Trutnov ve Svobodě nad Úpou přistoupilo 45 žáků třetích ročníků učebního oboru Lesní mechanizátor ...
Evropská certifikace pro práci s motorovou pilou
25. 6. 2018
Lesy ČR s. p. společně s ČLA Trutnov usilují už řadu měsíců o zavedení evropského certifikátu pro práci s motorovou pilou (ECC) v podmínkách ČR a to pod zastřešující německou organizací Kuratorium für Waldarbeit und Forsttechnik (KWF). Proces certifikace LZ Konopiště a ČLA Trutnov – střediska Svoboda nad Úpou byl završen v první polovině dubna 2018, kdy proběhl audit obou pracovišť za účasti pana Toma Emba – předsedy výkonné rady, EFESC – European Forest and Environmental Skills Council, představitelů KWF a jednatele firmy STIHL Česká republika pana Jiřího Rumplíka.
Výsledek posuzování společné připravenosti snad nejlépe charakterizuje následující pasáž z auditní zprávy: …“ The LESYCR assessment centre in Konopiste as well as the regional forest training centre in Svoboda nad Upou are having excellently trained and experienced staff at their disposition. They are equipped with the latest technical and didactical means.” ...
Rozkvetlý Kuks
26. 6. 2018
Úterý, mimo hlavní turistickou sezónu, nejisté počasí s přeháňkami - jedinečná kombinace, jak mít kvetoucí hospitální zahradu téměř sám pro sebe. K nerušenému fotografování, poučení (kdepak dnes uvidíte třeba oběť poválečného zemědělství - koukol polní) i vítané inspiraci pro vlastní zahrádku ...
S kolegy v Českém středohoří
4. 7. 2018
Na rozloučenou se školním rokem jsem s kolegy uspořádal krátký výlet po Českém středohoří. Část programu jsem věnoval kulturně historickým zastávkám, část poznávání přírodního bohatství. Předem jsem se s důvěrou obrátil na ředitele Správy CHKO, díky čemuž nám byl poslední z trojice dnů průvodcem pan Martin Košner - lesník, odborný lesní hospodář, koordinátor Programu péče o krajinu a mimo jiné také absolvent naší školy. S ním jsme měli možnost seznámit se během kratičké doby s nečekanými zajímavostmi např. rašeliništěm v PR Březina nebo s raritními břeky a jeřáby českými na Lovoši.
Deštivým Železnorudskem
14. 7. 2018
Odepře nám blízká budoucnost šťavnatou zeleň letní středoevropské krajiny, na níž jsme uvykli jako na jednu ze samozřejmých konstant našich životů? Budeme při plánování cest víc a více upřednostňovat mírnější či dokonce chladnější klima, nikoli trvalý sluneční svit a vysokou teplotu mořské vody? Uvidíme. Jisté je, že svěží, deštěm nasáklé lesy jako ty, kterými jsme počátkem července procházeli na severozápadním okraji Šumavy, jsou už dnes téměř výjimkou. Chtě nechtě jsem se na letošní deštivou dovolenou díval s nějak větším pochopením.
Město nejen kamenné krásy
25. 7. 2018
Potom, co jsem dosud Hořicemi nesčetněkrát projížděl, jsem se s nimi chtěl dnes trochu seznámit. Manželka se nechala zlákat koupalištěm na Dachovech a já se věnoval tomuto příjemnému místu ve znamení pískovce, historie a kultury. Ani současná tvář města není nepřívětivá, třeba infocentrum a nedávno znovu zprovozněný pivovar mohu jen doporučit.
Tento způsob léta zdá se ...
10. 8. 2018
Včera asi nejteplejší den roku, dnes pro změnu noc - žádná sranda. Pohled na Celsiův přístroj říká, že ani na úpatí Krkonoš (cca 670 m) není v 21:58 na noc otevřené okno žádná velká výhra.
Languedoc a Roussillon, srpen v nejjižnější Francii
20. 8. 2018
Letní cestování nás zavedlo do oblasti Languedoc a Roussillon spadající po správní reformě pod metropolitní region Okcitánie. Tím, že jsme se vyhnuli zejména turisticky přetíženému pevnostnímu městu Carcassonne, zanechal v nás vinorodý kraj s pozůstatky bohaté historie rámovaný Lvím zálivem, pohořím Cevenny a východním okrajem Pyrenejí mnoho různorodých dojmů sjednocených většinou poklidnou atmosférou s možností navštívená místa celkově vychutnat.