Archiv
(Ne)bezpečný internet
12. 1. 2016
Čas od času je užitečné připomenout, že při každodenní práci s počítači a mobilními telefony je třeba poučené ostražitosti. Proto jsem na dnešek pozval do Svobody nad Úpou pány Nymše a Michaličku – správce počítačové sítě trutnovské průmyslovky, aby k tématu bezpečného využívání internetu pohovořili před žáky několika tříd České lesnické akademie. Stále aktuální problematiku (nejen ve dnech hackerských útoků na mail předsedy vlády) během pečlivě připravené přednášky shrnuli a doplnili praktickými příklady. Za užitečné dvě hodiny jim patří díky. Více v přiložené prezentaci ...
Sportu se na průmyslovce daří
25. 1. 2016
Dnes odpoledne jsem jako zástupce školské rady, společně s ředitelem SPŠ Trutnov, předával ceny nejúspěšnějším účastníkům 13. ročníku fotbalového turnaje O pohár ředitele školy. Je dobře, že se i v typicky českých podmínkách dlouhodobě podfinancovaného školství najde trocha prostředků na uspořádání těchto akcí. Chce to však "maličkost", schopné organizátory, nadšené učitele - sportovce, ochotné udělat cosi navíc. K těm panu řediteli i žákům trutnovské průmky blahopřeji.
Deset hodin v Benátkách
31. 1. 2016
Delší dobu jsem pomýšlel na focení benátského karnevalu. Inspirovala mne pestrá rozvernost i tajemství masek v neobyčejných kulisách, navíc v období, které bývá v mém případě většinou fotografickým půstem. Pro krátký výpad na sever Itálie jsem zvolil nabídku slevového portálu. Byl jsem zvědav, co se dá stihnout za deset hodin v uličkách, na náměstích a mostech v tichu vodního města. Busem do Punta Sabbioni a odtud, v duchu novely Thomase Manna, lodí k náměstí sv. Marka.
Inkluze - slovo s pověstí cinknuté karty
3. 2. 2016
Inkluzní mašina jede, s paní ministryní Valachovou za volantem a minimem nadšených pasažérů. Nejen naše krajské zastupitelstvo vyjádřilo jednoznačný nesouhlas. Dnes jsme se s paní ministryní setkali u příležitosti její návštěvy Pardubického kraje. Snažila se vysvětlovat ze všech sil, ale z reakcí pléna bylo patrné, že neuspěla. Co mne z celé debaty asi nejvíce zaujalo, bylo zdůvodnění, že jmenovité složení expertní skupiny, která projekt společného vzdělávání připravovala, záměrně nechtěli zveřejnit, aby tím členové nebyli řekněme "profesně kompromitováni". Vzhledem k tomu, že náklady šli z veřejných zdrojů, jde o těžko obhajitelný akt zastírání a vrchnostenské arogance ...
Znovuzrození Ústavu hluchoněmých
8. 2. 2016
Dnes jsem měl příležitost posoudit, jak proměnilo sto milionů korun, zhruba půl na půl z krajských a evropských zdrojů, neobarokní budovu bývalého Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě v Hradci Králové. Dopolední slavnostní otevření kompletně rekonstruované budovy z roku 1902 (nyní nemovité kulturní památky) lze považovat za další zdařilý krok krajské samosprávy v oblasti investic a školství. Hejtman symbolicky předal studentům Obchodní akademie Hradec Králové klíče od jejich nové školy, kam se devatenáct tříd čtyř maturitních oborů sestěhovalo z objektů ve Stěžerách a v hradecké ulici V Lipkách, kde kraj dosud platil nájemné místním samosprávám. Nevynechal jsem možnost prohlédnout si detailně výsledek dvou let stavebních a restaurátorských prací, od suterénu až do podkroví. Nejdříve se mi věnovala pověřená pracovnice školy, posléze jsem se poučil o mnoha architektonických, konstrukčních a historických detailech prostřednictvím Ing. arch. Falty, vedoucího odboru památkové péče hradeckého magistrátu.
Dopoledne v hradeckém planetáriu
16. 2. 2016
Slavnostního otevření hradeckého planetária jsem se v loni nemohl zúčastnit, takže jsem si ho prohlédl až po roce, společně se svými žáky. Pravidelný výjezd prvního ročníku oboru Lesní mechanizátor do Semenářského závodu LČR v Týništi n. O. jsme letos spojili s návštěvou právě digitálního planetária. Byl jsem nadmíru zaujat a každému vřele doporučuji.
Vicepremiér navštívil ČLA Trutnov
19. 2. 2016
Vicepremiér MVDr. Pavel Bělobrádek PhD. dnes navštívil Českou lesnickou akademii Trutnov. Po prohlídce nově upravených interiérů trutnovské školní budovy besedoval místopředseda Vlády ČR v aule Centra odborného vzdělávání v Horním Starém Městě s pedagogy a žáky.
היט אייך, זאָגן קעז!
28. 2. 2016
Židovská čtvrť v Budapešti, Velká synagoga, památník holokaustu ... Z rušné ulice velkoměsta, skrze bezpečnostní rám mezi stěny svatostánku a tíživé stíny minulosti. Na tak pohnutých místech oceníte nadsázku dvojnásob :-)
Zoo Budapešť - za zvířaty i architekturou
6. 3. 2016
Další z našich zimních (alespoň podle kalendáře) procházek po evropských zoo jsme věnovali část krátkého pobytu v Budapešti. Přítomnost zdejší zoologické zahrady zaznamenají i ti, kteří se pohybují v Městském parku bez úmyslu ji navštívit. Jejich zrakům pravděpodobně neujde neobvyklá skrumáž siluet Velké skály, orientálně pojaté Hlavní brány a Domu slonů s pozoruhodnou výzdobou ve stylu Art Nouveau. Nejen jmenované architektonické perly ze začátku 20. století spolu s moderními pavilony představují hmatatelné mezníky úctyhodné a ne vždy příznivé historie počínající rokem 1866.
Předjarní kontrola hnízdních budek
17. 3. 2016
Hmyzožravé ptactvo představuje důležitý prvek v oblasti přirozené ochrany lesa proti škůdcům. Proto již řadu let rozmísťujeme v nejbližším okolí střediska České lesnické akademie ve Svobodě nad Úpou ptačí budky jako náhradu chybějících dutin. Budky vyráběné žáky prvního ročníku oboru Lesní mechanizátor vždy v předjaří kontrolujeme, čistíme a v případě poškození vyměňujeme za nové. Dnes jsme chytili krásné počasí a práce nám šla dobře od ruky.
Pták roku 2016 opravdu z blízka
30. 3. 2016
Příležitost pro opravdu detailní pozorování červenky obecné - Ptáka roku 2016 - jsem dostal o letošních Velikonocích. Rytím uvolněná vůně syrové půdy přilákala samečka do brázd. Nabídka potravy záhy přehlušila přirozenou ostražitost a umožnila fotografování ze vzdálenosti desítek centimetrů.
Moje fototechnika XXIV - Nikon P900
3. 4. 2016
Při jeho uvedení na trh jsem jako mnozí silně pochyboval, ale postupně se začaly objevovat celkem uznalé recenze. S výkony přístroje jsem od prvních pokusů velmi spokojen. V rámci očekávaných technických omezení je za dobrých světelných podmínek schopen vytvářet snímky, které na monitorech nebudou působit ostudně. S kvalitou pro tisk to bude předpokládám slabší.
Maximální optický zoom je použitelný, výkon stabilizace úctyhodný, takže i když obraz v hledáčku je k uzoufání, jedná se o vhodnou pomůcku k focení a natáčení ptactva pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí vydávat za foto/video techniku spousty peněz. Podívejte se, posuďte ...
Silva Regina 2016
6. 4. 2016
Mezinárodní veletrh SILVA REGINA - co dva roky, to šance získat na jediném místě přehled o vývoji oblastí stojících v centru zájmu žáků a pedagogů naší školy. Ani letos jsme si tuto příležitost nenechali ujít. Osádka celkem čtyř zaplněných autobusů, včera zamířila na brněnské výstaviště. Jízda tam a zpět, která by v zemi s rozvinutou silniční infrastrukturou vyšla na čtyři hodinky, zabrala na našich komunikacích dvojnásobnou dobu. Pokud přičteme diskomfort časného vstávání a nástrahy trucujících nápojových automatů na benzínkách, změnila se cesta v malou anabázi, kterou nelze než přijmout jako daň za možnost seznámit se v jediném dni s tím, kam se ubírá současné lesnictví a myslivost.
Ptáci a zákon
11. 4. 2016
I ten, kdo má ptáky rád a myslí to s nimi dobře, se může dostat do situace, kdy je třeba proplést se houštím paragrafů. Ani takové vyvěšování budek nebo nález opuštěného ptáčete nejsou situace zcela bez rizika. A protože jak známo neznalost zákona neomlouvá, lze jen přivítat existenci srozumitelného právního minima - příručky Ptáci a zákon vydané Českou společností ornitologickou ...
Foto: https://qspot33.files.wordpress.com/2014/06/sad-caged-bird-1nlm0cb.jpg
Foresta Umbra - lesní rezervace v NP Gargano
22. 4. 2016
„… onen vysoký les, ticho onoho místa a obdiv ke stínu, ve volné přírodě tak hustému a nepřetržitému, v tobě vyvolávají víru, že je zde přítomen bůh.“
Lucius Annaeus Seneca
Listy, IV, 41,3
Scenérie poloostrova Gargano
23. 4. 2016
… Přece však, půvabný chlapče, jen přijď, hle nymfy ti nesou košíky lilií plné, hle bílá najáda k nim ti, sbírajíc fialky bledé i vysoké červené máky, připojí narcis a k němu květ anýzu s opojnou vůní, rozličné vonné trávy ti posplétá s levandulemi a k tomu i hyacint něžný ti přizdobí kosatcem žlutým …
Publius Vergilius Maro / Bukoliky – II. ekloga (Alexis) / 42 – 37 př. n. l.
Úryvek z Vergiliovy sbírky idealizující pastýřské poezie evokuje krásy venkovské krajiny italského území antické Římské říše. Z ekologického pohledu vlastně krajiny staletí systematicky vykořisťované ...
Když pro orchideje nevíte kam šlápnout
25. 4. 2016
Co oči nevidí, to srdce nebolí. Ještě před pár lety pro mne pojem Gargano neznamenal vůbec nic. Když jsem však zaregistroval první povedené snímky orchidejí publikované na webech, začal v hlavě hlodat červík zvědavosti. Ta se během času změnila v jednoznačné přání vydat se v pravý čas na hornatý jihovýchod Itálie také. Když se uprostřed zimy objevila nabídka připojit se k fotografům/botanikům se zkušenostmi z návštěv místa v předchozích letech, bylo zase o důvod víc těšit se na jaro.
S povolanými o naší bezpečnosti
27. 4. 2016
V klidném prostředí zaplněné trutnovské auly se dnes odpoledne hovořilo o poněkud znepokojivých tématech. K bezpečnostním otázkám současného světa promluvili v rámci besedy s žáky a pedagogy mluvčí Generálního štábu Armády ČR plk. Jan Šulc a Tomáš Szunyog - ředitel odboru bezpečnostní politiky Ministerstva zahraničních věcí a bývalý velvyslanec v Bosně a Hercegovině. Debaty se dále zúčastnili zástupci Ministerstva zemědělství v čele s náměstkem ministra zemědělství Mgr. Patrikem Mlynářem.
S nejzelenějším poslancem přírodou východních Čech
8. 5. 2016
Pod záštitou "nejzelenějšího" poslance PhDr. Robina Böhnische - předsedy výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny PČR, se uskutečnil výjezd za přírodou východních Čech, pořádaný ekologickou platformou při ČSSD - Zvonečník. S účastníky exkurze jsme se setkali v Hradci Králové a společně prošli PP Na Plachtě - průvodcem nám byl David Číp ze ZO ČSOP JARO Jaroměř - ochranář tělem i duší.
Nenápadná miniatura z krkonošských bučin
14. 5. 2016
I plošně skromné výskyty vápenců vytvářejí podmínky pro existenci botanicky zajímavých lokalit. V polovině května můžeme v bučinách na vápenatém podkladě při dostatečně trpělivém hledání najít i v krkonošském podhůří miniaturní orchidej lehce unikající pozornosti běžného návštěvníka, korálici trojklannou. Jedná se nejčastěji o 5 - 10 cm vysoký, silně ohrožený druh naší květeny. Slunečné dopoledne poblíž lomu v Horním Lánově vydalo následující fotografické plody.