Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Gladius, gladiolus, mečík

27. 7. 2014

Na zahrádce mi vykvetl první letošní mečík - Zlatíčko. Abych zachytil květy v posledních paprscích (Slunce dnes zapadalo deset minut před devátou), musel jsem fotografovat už o více než hodinu dříve, než poslední z nich zastínila Světlá hora.    

Líbí se mi, co o těchto krásných rostlinách tvrdí šlechtitel této odrůdy pan Lubomír Rýpar:

"Mečíky jsou jako vznešené katedrály stvořené přírodou k oslavě věčnosti a krásy, k oslavě krásy, která je věčná; jsou jako egyptské pyramidy, velkolepé a přitom tajemné."

 

Mečík "Zlatíčko"

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Recuva funguje dobře

10. 7. 2014

RecuvaTěžko říci, co se mi v hlavě zrovna zamotalo, ale (zdůrazňuji – nikým, ničím nerušen) provedl jsem poprvé něco, na co bych do té doby snad ani nepomyslel – ještě v přístroji jsem si zformátoval kartu s nezpracovanými fotografiemi. Co s tím …

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Na tři dny v Ústeckém kraji

5. 7. 2014

Národní park České ŠvýcarskoZaměstnanecké exkurze organizované kolegou Pavlem zavedly účastníky v předchozích dvou letech na jižní Moravu, tentokrát jsme se první prázdninový týden rozjeli opačným směrem. Přesto, že Ústecký kraj nepatří v obecném povědomí k atraktivním destinacím, přesvědčili jsme se, že má co nabídnout ...

 
Celý příspěvek

Odešel král lesních romantiků

30. 6. 2014

Ve věku nedožitých 77 let zesnul po dlouhé nemoci Ing. Roland Wiesner. Srdce váženého kolegy a mého třídního učitele navždy utichlo v ranních hodinách dne 29. 6. 2014. V jeho osobě budeme postrádat lesnického odborníka, zkušeného pedagoga i milého společníka, který téměř polovinu svého naplněného života věnoval naší škole.

Rolande, čest Tvé památce!

 

Ing. Roland Wiesner

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Krajská podpora ochraně přírody

23. 6. 2014

Ochrana přírody v Královéhradeckém krajiNa dnešním 15. zasedání Zastupitelstva Královéhradeckého kraje jsme mimo jiné v rámci krajských dotací v oblasti životního prostředí a zemědělství pro rok 2014 podpořili 68 projektů a to celkovou částkou 5 285 000 Kč. Z podpořených akcí mne zvláště potěšily tyto ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Za technicko-historickými památkami Trutnovska

20. 6. 2014

Hornický skanzen ŽacléřDnes jsem se s našimi žáky vydal po stopách historie za technickými památkami na Trutnovsku - první zastávkou byla pevnost Stachelberg a potom jsme zajeli do hornického skanzenu v Žacléři ...

 
Celý příspěvek

Magda odmaturovala ...

10. 6. 2014

Gymnazium Trutnov - maturity 2014Letošní maturity (ty jarní, kterým je věnována podstatně větší pozornost než podzimnímu termínu), s nimiž jsem jako zadavatel, místopředseda maturitní komise a rodič měl co do činění, pro mne skončily až v závěru uplynulého týdne, kdy dcera (a dalších přesně 101 jejích vrstevníků – absolventů čtyřletého a osmiletého studia trutnovského gymnázia) přebrala ve Společenském centru Uffo vysvědčení o maturitní zkoušce.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Bylo to poetické odpoledne ...

7. 6. 2014

Zahájení lázeňské sezóny - Janské Lázně 2014Soudě podle průběhu dnešního (slunečného, bezstarostného, pohodového, ...) dopoledne, odpoledne, večera, noci ... jsou naše lázně opravdu, ale opravdu za vodou (mají stejný názor i na oddělení fakturace ČEZu a ostatních dodavatelů) :-) ...

 
Celý příspěvek

Dětský den 2014

24. 5. 2014

Anička na dětském dni 2014Za neustálého ohrožení bouřkou pořádala dnes města Janské Lázně a Svoboda nad Úpou společné oslavy dětského dne. Děti i dospělí, místní i návštěvníci se odpoledne sešli v areálu Farmaparku Muchomůrka na dohled Černé hory (a také symbolicky poblíž hranic obou sousedících katastrů). Anička se podílela na krátkém divadelním vystoupení u příležitosti slavnostního otevření projektu Krakonošova Muchomůrka ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Oslavy 70. výročí SDH v Chroustkově

22. 5. 2014

Oslavy 70. výročí založení SDH v ChroustkověMůj děd Václav Franc (1911-1982) byl jedním ze sedmnácti mužů, kteří 20. května 1944 založili v mé rodné obci na Kutnohorsku sbor dobrovolných hasičů. Oslava 70. výročí této události byla uplynulou sobotu příležitostí pro setkání občanů v rekonstruované hasičské zbrojnici ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Z maminčiny zahrádky

20. 4. 2014

Z maminčiny zahrádkyNa volné velikonoční dny jsem společně s mladší dcerou zamířil do svého rodiště. Příjemné teplé počasí přálo práci i relaxaci. Příjemné chvíle odpočinku jsem věnoval i fotografování rozkvetlé maminčiny zahrádky ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Z maminčiny zahrádky 2014 04

Jak si stojí krajské školství?

4. 4. 2014

Královéhradecký krajJednání krajských zastupitelů se téměř symbolicky konalo v prostorách střední školy zřizované krajem - několik jednacích bodů pondělního 13. zasedání Zastupitelstva KHK se dotýkalo situace v krajském školství - tedy oblasti, která nejen že různou měrou ovlivňuje život téměř všech věkových skupin občanů, ale představuje také třetí největší výdajovou položku (9,9 %) krajského rozpočtu.

Dost důvodů dovědět se víc přímo od zdroje ...

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Izrael 2014 - první cesta do Svaté země

30. 3. 2014

Vrátil jsem se z týdenní cesty do Izraele - země vyhledávané hlavně s cílem poznat biblická místa. Naše jedenáctičlenná skupina se v duchu svého zájmu o ornitologii zaměřila především na pestrou nabídku přírodních krás. Ani dotekům historie či žhavé současnosti však vnímavý návštěvník v této fascinující zemi uniknout nemůže. V návaznosti na zpracování cca 2000 fotografií se postupně pokusím shrnout své postřehy...

Reportáž ČT o naší cestě do Izraele - od času 12:48


 

Izrael-Jeruzalém-Zeď nářků

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Nový výukový simulátor na obzoru

10. 3. 2014

Simulátor harvestoru od firmy ORYXPokud zadáte ve vyhledávači Google heslo simulátor harvestoru, ne náhodou vás nejvýše umístěné odkazy nasměrují na Českou lesnickou akademii Trutnov. V roce 2000 byl na naší škole (konkrétně ve Svobodě nad Úpou) ve spolupráci s firmou Valtek a. s. (dnes Komatsu Forest GmbH) a se zásadní podporou LČR s. p. uveden do provozu simulátor harvestorových technologií VALMET - ORYX. Tehdy šlo o první instalaci svého druhu v zemích střední Evropy ...
 

 
Celý příspěvek

Vše začíná u semínka

20. 2. 2014

Semenářský závod Týniště nad OrlicíK pravidelným cílům odborných exkurzí patří po léta Semenářský závod Lesů České republiky Týniště n. Orlicí. Načasování letošního výjezdu našich žáků bylo z hlediska informačního přínosu mimořádně šťastné.

 
Celý příspěvek

Na skok do Vídně

15. 2. 2014

Fotografie z VídněNa jarní prázdniny jsme zamířili do Vídně, ubytovali se poblíž Mariahilferstrasse a pár dní věnovali především centru města, které bývá v celosvětovém měřítku opakovaně vyhodnocováno jako nejlepší nebo jedno z nejlepších pro život. Naše letmé dojmy nejsou v zásadě v rozporu ...

 
Celý příspěvek

Zapomeňte na šroubovák!

5. 2. 2014

Husqvarna AutoTuneUživatelé moderních motorových pil Husqvarna vybavených funkcí AutoTune TM mohou při návštěvě servisu sice stále tvrdit, já nic, to samo, speciální software však ukáže, jak byla pila skutečně provozována. Trend elektronické servisní diagnostiky proniká do oblastí, kde donedávna stačilo ruční nářadí a vycvičené smysly profesionála. Ing. Jiří Vorlíček z českého zastoupení Husqvarny nás dnes ve Svobodě nad Úpou s takovou novinkou detailně seznamoval.

 
Celý příspěvek

Vložen příspěvek Čtenářské slasti 2013

19. 1. 2014

Čtenářské slasti 2013Mé literární zážitky uplynulého roku korunovala četba (a nejen ta) trojice knih, dvou z pera francouzských spisovatelů a jednoho díla domácí provenience.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Na veletrhu fiktivních firem

14. 1. 2014

Budova OA HKV rámci monitoringu soutěží a přehlídek podpořených Královéhradeckým krajem jsem věnoval úterní dopoledne návštěvě 11. ročníku veletrhu fiktivních firem, který se uskutečnil v budově královéhradecké Obchodní akademie. Bylo pro mne velmi zajímavé účastnit se z pozice zástupce kraje práce poroty tvořené reprezentanty Hospodářské komory, Centra fiktivních firem, Institutu rozvoje evropských regionů, vedení školy i jejích absolventů. 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Poslední den otevřených dveří před námi!

3. 1. 2014

Čas odpovědného a v mnoha rodinách i nelehkého rozhodování se blíží. Která střední škola je ta pravá, který obor bude nejvhodnější. Vyučit se nebo vsadit na maturitu? Pokud se do Vašeho hledáčku dostala i vzdělávací nabídka České lesnické akademie Trutnov možná se potkáme v pátek 10. 1. 2014 ve středisku Svoboda nad Úpou, na posledním dnu otevřených dveří před zahájením přijímacího řízení pro školní rok 2014/2015.

 

Kotakty - ČLA Trutnov

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov

PF 2014

31. 12. 2013

pf_2014_jf.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Letošní fotografie z naší zahrádky

25. 12. 2013

Fotografie ze zahrádky 2013Vložil jsem několik letošních fotografií z naší zahrádky ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Na zahrádce 2013

Vánoce pro zvířátka

21. 12. 2013

Vánoce pro zvířátka 2013Spíš březnové než předvánoční počasí provázelo sobotní akci „Vánoce pro zvířátka“ na níž si našlo do prostor jaroměřské záchranné stanice pro zraněné a handicapované živočichy cestu několik desítek návštěvníků. Neobyčejně aktivní lidé z organizace JARO v Jaroměři připravili zajímavý program pro všechny věkové kategorie, který je však jen nepatrným střípkem v mozaice jejich aktivit spojených s ochranou životního prostředí ...

 
Celý příspěvek

Rozpočet kraje na spadnutí - snad ne pod stůl

3. 12. 2013

Rozpočet Královéhradeckého kraje 2014Finanční výbor Zastupitelstva Královéhradeckého kraje oslabený o kolegy Bělobrádka a Birkeho (nedávno zvolené poslance PČR, kteří na své členství rezignovali) na dnešním zasedání projednal a doporučil Zastupitelstvu Královéhradeckého kraje finální podobu krajského rozpočtu na rok 2014. Střízlivě sestavený návrh vychází významně vstříc i opozičním požadavkům, proto lze snad očekávat ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Podpora regionálních soutěží v roce 2014

27. 11. 2013

Mimo akcí vyhlašovaných MŠMT se mohou žáci různých typů škol v našem kraji každoročně zúčastňovat mnoha soutěží regionálních. Organizace těchto soutěží se řídí metodickým pokynem schváleným usnesením Rady Královéhradeckého kraje.

V pondělí 25. 11. poprvé zasedala hodnotící komise, která pro rok 2014 v prvém kole finančně podpořila 31 soutěží a přehlídek. Mezi jednotlivé organizátory bude v příštím roce rozděleno celkem 400. 000 Kč.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Doporučuji za uplynulý půlrok

24. 11. 2013

Doporučuji Vaší pozornostiProč číst Marxe i když to zrovna není Karel, co si myslí Havel o povodních, o vzdělaných úřednících, cucání miliard z prstu, puči v socdem, chemii i korupci ... v příspěvku Doporučuji Vaší pozornosti jsem přidal příspěvky, které mne během posledního půl roku zaujaly.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Oranžový samet???

10. 11. 2013

ÚVV ČSSD - Praha - 10. 11. 2013Někteří sociální demokraté si dnes přivstali. V pražském hotelu Olšanka se konalo ostře sledované zasedání ústředního výkonného výboru, od nějž se očekával jasný postoj, který by ČSSD, pochroumanou neúspěšným vnitrostranickým pučem, nasměroval uklidněním rozjitřených nálad konečně k vyjednávání o budoucí vládní sestavě. Fotoreportáž se pokouší zachytit průběh shromáždění svolaného FB iniciativou Chci Bohuslava Sobotku, ne Michala Haška.

 
Celý příspěvek

Podporuji iniciátora "kroužkovací revoluce"

26. 10. 2013

Volte autora kroužkovací revoluceV blížících se volbách do poslanecké sněmovny jednoznačně podporuji PhDr. Robina Böhnische - kandidáta ČSSD za Trutnovsko, autora "kroužkovací revoluce", která umožnila voličům již v roce 2010 výrazně ovlivnit konečné obsazení dolní parlamentní komory. Metodu udělování preferenčních hlasů ("kroužkování") jsem používal vždy, nikoliv jako výraz vzpoury proti vůli stranických sekretariátů sestavujících pořadí na kandidátních listinách, ale jako užitečný nástroj k upřednostnění těch nejdůvěryhodnějších.   

Více v článku z Reflexu ze dne 6. 6. 2010

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Třikrát pro informovanost občanů

18. 10. 2013

Nebuďte jako ovce!Informací nebylo k dispozici nikdy více než dnes. Jak však vyhledat ty skutečně relevantní a neztrácet spoustu času nad bezobsažným či zavádějícím informačním balastem? Na dobrý příklad pomocné ruky podané občanům jsem narazil na stránkách Veřejného ochránce práv, chcete-li ombudsmana. Tak tedy čtěme, ať nejsme jako ty pověstné ovce ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Aktuálně k dění ve SLL Janské Lázně

9. 10. 2013

2008_04_26.jpgDnes jsem se zúčastnil pracovního semináře „Situace v lázeňství a restrukturalizace Státních léčebných lázní Janské Lázně, státní podnik“. O kritické situaci v českém lázeňství obecně nejprve informoval přítomné zástupce místních samospráv krkonošských obcí ... 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Janské Lázně (Johannisbad)