Aktuality
Příspěvky
Za rok operátorem harvestoru? U nás ano!
20. 3. 2022
Česká lesnická akademie Trutnov nabízí rozšíření kvalifikace pro absolventy maturitních oborů Lesnictví, Mechanizace a služby či oborů lesnických fakult ročním studiem - vyučením - v oboru 41-56-H/01 Lesní mechanizátor se specializací na těžebně dopravní stroje a lesní lanovky. Naučte se během jediného školního roku ovládat harvestor, vyvážečku a zdokonalte se v práci při těžbě motorovou pilou.
Egyptem s covidem v zádech
10. 11. 2021
Schizofrenní situaci přípravy cestovního zavazadla a zároveň nervózního čekání na verdikt PCR testu ukončila jen pár hodin před začátkem cesty na sever Afriky SMS s potvrzením negativity. Poznáním vrchovatě naplněný zájezd po půldruharočním cestovatelském půstu splnil má očekávání.
...
Socha sv. Šimona Kananejského
30. 9. 2021
Česká lesnická akademie Trutnov vyhlásila veřejnou sbírku k pořízení dřevěné sochy sv. Šimona Kananejského - patrona dřevorubců, která byla v souvislosti s 60. výročím lesnického školství ve Svobodě nad Úpou slavnostně odhalena v sobotu 18. 9. 2021 v 11:00 v areálu školy ve Svobodě nad Úpou.
60. výročí lesnického školství ve Svobodě n. Ú.
18. 9. 2021
Dne 1. září 1961 se začala psát historie lesnického školství ve Svobodě nad Úpou. V sobotu 18. září 2021 si pracovníci České lesnické akademie Trutnov, absolventi a četní hosté připomněli úctyhodných šest dekád, po které se ve Svobodě nad Úpou připravují na svou nelehkou profesi budoucí lesní dělníci, ti, bez nichž by naše lesní hospodářství, tak jak jej známe, nemohlo existovat.
Letním Berounskem
29. 7. 2021
Od pondělka do pátku stovka kilometrů. Nahoru a zase dolů, sinusoidami turistických stezek berounského okolí. S velikým bonusem pro člověka mého ražení, letošní šťavnatou zelení lesů a dokonce Bubovickými vodopády na vrcholu léta s trochou vody.
Exkurze moravsko slovenským pomezím
5. 7. 2021
Exkurze zaměstnanců České lesnické akademie Trutnov letos zamířila do širší oblasti pohraničního pohoří Bílých Karpat. Na přírodně a kulturně bohaté pomezí Moravy a Slovenska, jehož podrobnějšímu poznání by samozřejmě bylo zapotřebí věnovat mnohem delší čas, jsme se vypravili ve dnech 2. - 5. 7. 2021. Příjemné letní počasí bez extrémů jen podtrhlo radost ze společného oddechu po shonu závěrečných týdnů výuky a spoustu možností poznat či připomenout si leccos zajímavého a krásného.
Po roce v Rolandových stopách
29. 6. 2021
Po jiné trase, za jiného počasí než loňského roku, ale se stejnou chutí společně připomenout kolegu a přítele, lesního romantika Ing. Rolanda Wiesnera (1937-2014) a také se při tom dovědět leccos zajímavého z různých oblastí lesnictví.
Na pomoc Safari Dvůr Králové nad Labem
10. 4. 2021
Dvorskou zoologickou pravidelně navštěvujeme a proto jsme rádi i trochu pomohli ...
Kumburk - mnohokrát odkládaný výlet
25. 10. 2020
Výlet několikrát naplánovaný. Výlet ze kterého také několikrát sešlo. Když si po těch asi 22 km prohlížím jemným sítem separované fotografie, musím uznat, že ten pravý den pro toulky pohraničím Královéhradeckého a Libereckého kraje nastal dnes. Počkat si na něj stálo za to.
Krajské volby 2020
3. 10. 2020
Ve volbách do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje, které se uskutečnily 2.-3. října 2020, jsem se ucházel o hlasy voličů na kandidátce SPOLU PRO KRAJ .
Z Jičína a okolí
29. 7. 2020
Jičín a nejbližší okolí - město a krajina blahodárně poznamenané touhou Albrechta z Valdštejna vytvořit uprostřed chaosu třicetileté války ostrov míru a harmonie.
V Lužických horách a Horní Lužici
4. 7. 2020
Česká lesnická akademie uspořádala pro zaměstnance exkurzi do oblasti Lužických hor a Horní Lužice. Čtyři dny naplněné od časného rána do pozdně nočních hodin spoustou rozhovorů, setkání se zajímavými lidmi, úžasu nad přírodními a kulturními památkami jsme si opravdu užili.
Obnova větrného mlýna v Borovnici
27. 6. 2020
V sobotu 27. 6. se nad Borovnicí sešli stovky návštěvníků u příležitosti dokončení stavby větrného mlýna. Věrná kopie zaniklého technického díla se rodila po dlouhých 18 let a skutečně intenzivně od roku 2017, kdy se do projektu zapojilo i několik středních škol Královéhradeckého kraje. Svým dílem přispěla k obnově staronové dominanty podkrkonošské obce i Česká lesnická akademie Trutnov. Základem konstrukce mlýna se stalo smrkové dříví z našeho školního polesí vytěžené v rámci odborného výcviku oboru Lesní mechanizátor.
Po stopách Rolanda Wiesnera
18. 6. 2020
Deštivé počasí svědčící lesu, který tolik miloval Ing. Roland Wiesner, provázelo účastníky exkurze připomínající památku dlouholetého kolegy, který nás navždy opustil koncem června před šesti lety. Lesnického odborníka, pedagoga a vítaného společníka, jsme si připamatovali nejen tím, co už žije pouze v našich vzpomínkách, ale zejména na místech jeho pěstebních zásahů přímo v porostech ŠP.
Havlíčkova Jilemnice
14. 6. 2020
Roky čtu Jaroslava Havlíčka, po antikvariátech už jsem posháněl skoro všechno, co bylo vydáno, Havlíčkovo i o Havlíčkovi, a zajímá mne úplně všechno v souvislosti s jeho životem a dílem. Do toho zapadá i dnešní výšlap z Vrchlabí do Jilemnice, kde na svého velkého rodáka nezapomínají ...
Poštolky hnízdí v Janských Lázních
17. 5. 2020
Desítky let cíleně i bezděčně pozoruji ptáky všude tam, kde se najde příležitost. Málokdy jsem měl možnost nahlédnout do života opeřenců tak bezprostředně, jako v posledních dvou letech, kdy se nám na parapetu usídlily poštolky. To co můžeme v hnízdní sezóně denně sledovat přímo od kuchyňského stolu, je nesmírně zajímavé.
Vídeňské prázdniny s koronavirem na obzoru
13. 4. 2020
Po šesti letech jsme opět trávili jarní prázdniny ve Vídni. Příjemné bylo cestování vlaky Českých drah, příjemné bylo bydlení v penzionu poblíž radnice, příjemné byly procházky předjarní rakouskou metropolí. A zprávy o epidemii způsobené novým koronavirem působily jen lehké znepokojení. Uplynul měsíc a do Vídně je stejně daleko jako na Antarktidu ...
Čierny Váh - lesnické místo paměti
25. 2. 2020
Na severním okraji Nízkých Tater, místě i dnes poměrně odlehlém, byla na soutoku Ipoltice a Čierneho Váhu v první polovině 18. století založena dřevařská osada Hošková, přejmenovaná v roce 1897 na Čierny Váh. Na tomto působivém místě jsme se na konci letošní podivné zimy setkali s vedoucím stejnojmenné lesní správy Ing. Ľudovítem Pitoňákem ...
Zimní safari v Horních Lysečinách
23. 1. 2020
Žáci prvního ročníku oboru Lesní mechanizátor, kteří se ve školní honitbě Javorník aktivně podílí na zimním přikrmování zvěře, navštívili přezimovací obůrku KRNAP v Horních Lysečinách. Obůrka je jedním z osmnácti obdobných zařízení v Krkonoších. Tyto objekty vznikaly v letech 1976 – 2016 a slouží k soustřeďování jelení zvěře v době strádání nedostatkem potravy, což vedlo k zásadnímu omezení škod způsobovaných zvěří na lesních porostech.
Vzpomínka na Jaromíra
13. 1. 2020
V mlhavém zimním dopoledni se z okna kanceláře dívám na smuteční vlajku. Černý flór se na stožáru sotva pohne, zato zlá zpráva o skonu Ing. Jaromíra Houta se rozlétla ke všem, kterým jeho jméno něco říká. Během roku a čtvrt jsem ztratil dalšího váženého kolegu.
Vánoční koncert v Klementinu
20. 12. 2019
Na konci letošního adventu jsme se společně na několik hodin zcela odstřihli od předvánočního shonu. Před pracovní každodenností i chaosem pražského centra jsme unikli do staroslavných prostor Klementina, kde se uskutečnil Vánoční koncert České lesnické akademie Trutnov.
O adventu v Jilemnici
11. 12. 2019
V adventním čase navštívila skupina žáků oboru Lesní mechanizátor Jilemnici, kde se v doprovodu vědce, historika, spisovatele a po čtyřicet dva let také ředitele Krkonošského muzea PaedDr. Jana Luštince seznámila s řadou pamětihodností.
Návštěva z provincie Bac Kan
3. 12. 2019
Dnes odpoledne navštívila naši školu delegace z vietnamské provincie Bac Kan, společně s hejtmanem Královéhradeckého kraje PhDr. Jiřím Štěpánem, Ph.D. Převážně venkovský region Bac Kan leží na severovýchodě Vietnamu, plochou je nepatrně rozsáhlejší než Královéhradecký kraj, ovšem s výrazně menší populací, čítající cca 300 000 obyvatel (nejméně ze všech regionů stomilionové země). Hornatý terén stoupající až k 1600 m. n. m. pokrývají z 95% tropické lesy a tak se tamní ekonomika zaměřuje především na těžbu a zpracování dřeva.
Ocenění FIRMA ŠKOLE, ŠKOLA FIRMĚ 2019
15. 11. 2019
V letošním roce již po páté ocenily Královéhradecký kraj a Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje spolupráci škol a firem, které propojují výuku s praxí. Předání ocenění se uskutečnilo v pátek 15. listopadu v rámci akce Prezentace středních škol a zaměstnavatelů 2019 Hradec Králové. Mezi oceněnými byla i firma MATRIX a.s. spolu s Českou lesnickou akademií Trutnov.
Moravskoslezské pomezí - doba postsmrková
9. 10. 2019
Vojenský újezd Libavá a lesní správa Vítkov - před rokem a půl odtud ještě proudily jeden za druhým kamiony naložené kůrovcovým dřívím. Dnes už je tu v podstatě vykáceno a řeší se obnova a výchova lesa. Setkání s lesním správcem Ing. Jiřím Grodou bylo opět velice podnětné. Překonat osmihodinové utrpení cesty tam a zpět po našich rozkopaných silnicích nebylo rozhodně marné.
Burgundský odkaz i přítomnost
30. 9. 2019
V pozdním odpoledni, před šestou hodinou, začíná poslední návštěvníky dijonského muzea krásných umění (Musée des Beaux-Arts de Dijon) decentně vyhánět z výstavních prostor opakovaný zvukový signál. Příhodná chvíle přichází. Čekám, až se vyprázdní síň gardy a nadhledu jejího ochozu využívám k fotografování strnulé krásy, která výmluvně dokládá ambice vévodů z Valois v době největšího rozmachu Burgundského vévodství v letech 1364 – 1477, za vlády posledních čtyř z nich.
Za poznáním francouzského školství
30. 9. 2019
V pořadí 14. zahraniční stáž školských pracovníků Královéhradeckého kraje zavedla účastníky ve dnech 22. – 28. 9. 2019 na východ Francie, do regionu Burgundsko – Franche – Comté. Pod vedením náměstkyně hejtmana Mgr. Berdychové jsme navštívili město Dijon.
V rámci pečlivě připraveného programu jsme dostali možnost poznat reálie školského systému země, jejíž neuralgický bod spočívá především ve značné diverzitě populace (nesrovnatelné se situací v ČR) – např. v roce 2018 se 25% dětí ve Francii narodilo v rodinách, kde ani jeden z rodičů neměl francouzskou národnost.
Francouzský stát, jehož úloha je zejména na úrovni základního a středního školství od dob francouzské revoluce dominantní, však tuto situaci bere velmi vážně a aktivně ji řeší.