Aktuality
Příspěvky
Oranžový samet???
10. 11. 2013
Někteří sociální demokraté si dnes přivstali. V pražském hotelu Olšanka se konalo ostře sledované zasedání ústředního výkonného výboru, od nějž se očekával jasný postoj, který by ČSSD, pochroumanou neúspěšným vnitrostranickým pučem, nasměroval uklidněním rozjitřených nálad konečně k vyjednávání o budoucí vládní sestavě. Fotoreportáž se pokouší zachytit průběh shromáždění svolaného FB iniciativou Chci Bohuslava Sobotku, ne Michala Haška.
Podporuji iniciátora "kroužkovací revoluce"
26. 10. 2013
V blížících se volbách do poslanecké sněmovny jednoznačně podporuji PhDr. Robina Böhnische - kandidáta ČSSD za Trutnovsko, autora "kroužkovací revoluce", která umožnila voličům již v roce 2010 výrazně ovlivnit konečné obsazení dolní parlamentní komory. Metodu udělování preferenčních hlasů ("kroužkování") jsem používal vždy, nikoliv jako výraz vzpoury proti vůli stranických sekretariátů sestavujících pořadí na kandidátních listinách, ale jako užitečný nástroj k upřednostnění těch nejdůvěryhodnějších.
Více v článku z Reflexu ze dne 6. 6. 2010
Třikrát pro informovanost občanů
18. 10. 2013
Informací nebylo k dispozici nikdy více než dnes. Jak však vyhledat ty skutečně relevantní a neztrácet spoustu času nad bezobsažným či zavádějícím informačním balastem? Na dobrý příklad pomocné ruky podané občanům jsem narazil na stránkách Veřejného ochránce práv, chcete-li ombudsmana. Tak tedy čtěme, ať nejsme jako ty pověstné ovce ...
Aktuálně k dění ve SLL Janské Lázně
9. 10. 2013
Dnes jsem se zúčastnil pracovního semináře „Situace v lázeňství a restrukturalizace Státních léčebných lázní Janské Lázně, státní podnik“. O kritické situaci v českém lázeňství obecně nejprve informoval přítomné zástupce místních samospráv krkonošských obcí ...
Školství je už zase prioritou ...
5. 10. 2013
Ve velmi spěšně a také úsporně vedené kampani před blížícími se předčasnými volbami věcná témata zatím spíše zanikají. Atakována nejen již tradiční obecnou nechutí většiny občanů o veřejných věcech do hloubky kriticky přemýšlet, ale letos zvláště intenzivně také nástupem nových volebních stran.
Volebních stran podle oficiální terminologie – de facto však nevyzpytatelných novotvarů naší churavějící politické scény ...
Obor Lesnictví mezi jedinečnými
26. 9. 2013
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v dohodě s Asociací krajů ČR a v souladu s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2011-2015 vydalo v minulých dnech seznam oborů vzdělání, k jejichž zápisu do oborového seznamu v jiné škole je nutná dohoda v rámci Asociace krajů ČR a MŠMT.
Mezi 39 jedinečných maturitních oborů z uvedeného seznamu se dostal i náš trutnovský obor 41-46-M/01 Lesnictví.
DOTEK - slavnostní otevření
22. 9. 2013
V sousedství mohutné lípy a nejstaršího kostela východních Krkonoš, hornomaršovského svatostánku Nanebevzetí Panny Marie, připomínaného již roku 1568, stojí budova fary. Péčí lidí kolem Střediska ekologické výchovy SEVER se nákladnou a citlivou rekonstrukcí proměnila v Dům Obnovy Tradic, Ekologie a Kultury – DOTEK. Fotografie ze slavnostního otevření objektu.
Postřehy z 8. zastupitelstva KHK
9. 9. 2013
Jen začala letošní (naštěstí krátká) předvolební kampaň, již krajská opozice předvedla, že sotva rok stará slova jejích představitelů o konstruktivní opoziční práci byla při nejlepším zbožným přáním. To co se dnes v pozdním odpoledni dělo v sále zastupitelstva v Hradci Králové bohužel jindy bdělí pracovníci médií nezaznamenali - proto se k občanům kraje dostanou tyto informace přinejlepším zprostředkovaně. Zde je můj pohled ...
Sobotní diplomatická návštěva
7. 9. 2013
Slavnostní fanfáry přivítaly v sobotu odpoledne na půdě naší školy výjimečnou návštěvu. Seznámení s Českou lesnickou akademií zahrnul do svého celodenního programu v Královéhradeckém kraji velvyslanec Arménské republiky v ČR, Jeho Excelence Tigran S. Seiranian.
Článek v Krkonošském deníku.
Článek v Trutnovinkách.
Článek v krajanském arménském magazínu Dny (Orer).
Místo bačkor běžecké boty
31. 8. 2013
Tento víkend se do Janských Lázní sjeli milovníci sportovní disciplíny, jejíž vítězové se nestávají mediálními idoly. O to větší obdiv si jejich výkony zaslouží. Zvláště pokud vezmeme v úvahu cestu nejen z evropských zemí, ale i USA, Kolumbie nebo Nového Zélandu a to, že věk některých závodníků začíná šestkou či sedmičkou. Společně s domácím mistrovstvím se na trati 8600 m s převýšením 650m běželo 13. Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. Před pořadateli i závodníky klobouk dolů!
Cesta Pobaltím X - Karaimové, mizející etnikum
24. 8. 2013
Vodní hrad Trakai na jezeře Skaistis je fotogenickou dominantou stejnojmenného městečka ležícího ve zvlněné, zalesněné krajině s mnoha jezery na jihovýchodě Litvy. Založený litevským velkoknížetem Gediminasem roku 1321 sloužil jako rezidence vládců poslední pohanské země Evropy.
Cesta Pobaltím IX - Backsteingotik po lotyšsku
23. 8. 2013
Hrad Turaida (region Vidzeme) založený v roce 1214 rižským arcibiskupem Albertem na místě původní dřevěné pevnosti, je jedním z návštěvnicky nejvděčnějších míst v lotyšském národním parku Gauija.
Cesta Pobaltím VIII - Riga
22. 8. 2013
Riga - největší z pobaltských měst leží asi 10 km před ústím řeky Daugavy (Západní Dviny) do Baltského moře. Centrum původně hanzovního města sice není architektonicky tak kompaktní jako v Tallinnu, zato zde najdeme secesní čtvrť, kterou se Lotyši snaží velmi propagovat, o čemž svědčí pečlivě restaurované fasády domů v ulici Alberta iela a Elizabetes iela postavené architektem Michailem Osipovičem Eizensteinem, ale třeba také putovní výstava o rižské secesi (do konce června byla k vidění i v Muzeu východních Čech v Hradci Králové) . Riga bude v příštím roce jedním ze dvou evropských hlavních měst kultury.
Cesta Pobaltím VII - Petrodvorec
21. 8. 2013
Na břehu Baltského moře asi 30 km na západ od Petrohradu leží Petrodvorec. Zhmotněný sen cara Petra I., který si po bitvě u Poltavy (1709 - znamenala skutečný vstup Ruska mezi evropské velmoci) "udělal radost" a nechal vytvořit areál na jehož budování se vlastními nápady aktivně podílel a kde rád pobýval.
Cesta Pobaltím VI - Carskoje Selo
19. 8. 2013
Poblíž Petrohradu se nachází několik věhlasných carských sídel. Jedno z nich, Carskoje Selo, asi 25 km na jih ve městě Puškin. Rozsáhlý areál o rozloze přes 500 ha nechala zbudovat jedna z nejoblíbenějších ruských panovnic Alžběta I. Petrovna (1709-1761). Nejvýraznější součástí komplexu je Kateřinský palác s Jantarovou komnatou.
Cesta Pobaltím V - Ermitáž - Leonardo a moře Číňanů
18. 8. 2013
Pobývat v Petrohradu a nezajít do Ermitáže nepřipadá v úvahu. Na druhou stranu je jediná návštěva ke shlédnutí byť jen části z 3 000 000 exponátů rozesetých v šesti budovách směšně málo.
Cesta Pobaltím IV - Petrohrad
17. 8. 2013
Petrohrad - pro každého milovníka architektury, umění a historie jedno ze zaslíbených míst na naší planetě. Za pár dní se nedá město a jeho okolí nijak podrobně prozkoumat. I tak to byla exkurze docela náročná - zakladatel Petr I. i jeho pokračovatelé si s nedostatkem prostoru, financí a pracovních sil nemuseli lámat hlavu a na vzdálenostech je to znát.
Cesta Pobaltím III - DM Baar / Tallinn
16. 8. 2013
Při procházce večerním Tallinem jsme navštívili místo zvláště milé příznivcům britské hudební skupiny Depeche Mode. Přímo v centru estonské metropole, v křivolaké uličce Voorimehe projdete brankou, sestoupíte po několika schodech a vstoupíte do barových prostor, které server Lonely Planet zařadil mezi nejpozoruhodnější na světě ... a takhle to tam vypadá.
Cesta Pobaltím II - V Tallinnu mají "sKarty" rádi
15. 8. 2013
Tallinn je prezentován mimo jiné jako jedno z nejnavštěvovanějších měst Evropy. Pokud jde soudit podle davů v ulicích starého města, bude to pravdivé tvrzení. Ve městě jsme pobyli jen kratičce, chtělo by to repete. Přesto několik postřehů a fotek ...
Cesta Pobaltím I - Vilnius
14. 8. 2013
Na svátek Nanebevzetí Panny Marie jsme navštívili litevské hlavní město Vilnius - označované jako město kostelů (právem, má jich být přes 40). Je to město mnoha tváří - přidávám pár nesoustavných postřehů a fotografií ...
Fotovzpomínky z jižních Čech
9. 8. 2013
Po několika letech jsme opět strávili část prázdnin v Třeboni a okolí. Symbióza historie, kultury, přírodních krás, lázeňství a v neposlední řadě i kvalitní gastronomie dělá z městečka na břehu rybníka Svět takřka ideální místo pro načerpání nových sil a vhodné východisko pro poznávání jižních Čech (letos, skoro bez komárů, to platilo dvojnásob).
Jak pomáhají v Třeboni
8. 8. 2013
Letní poznávání jižních Čech jsme během dvojnásob horké středy tohoto týdne obohatili na popud manželky o návštěvu záchranné stanice pro handicapované živočichy v Třeboni.
Na návštěvě u kameníků a sochařů
25. 7. 2013
Dnes jsem navštívil jednu ze škol, která nesporně patří mezi "rodinné stříbro" Královéhradeckého kraje - Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích. Možnosti technologie pořízené v rámci projektu Robotizované pracoviště 3D jsou bez nadsázky unikátní.
Splynutí 30 000 duší v Edenu
23. 7. 2013
Dnes po osmé zahrála v Praze má dlouhodobě nejoblíbenější kapela Depeche Mode (první vystoupení z 11. března 1988 je již dnes legendou). Po čtvrté jsem byl při tom a jako mnoho návštěvníků jsem přivedl do ochozů slávistického stadionu posluchače další generace - dceru Magdu. Splynutí 30 000 duší stálo za to ...
Do Českého ráje ...
17. 7. 2013
Ať už označení Český ráj poprvé použili hosté navštěvující v předminulém století lázně Sedmihorky (pozn. dnes chátrající areál s připomínkami lepších časů) nebo téměř zapomenutý novinář a spisovatel Václav Durych ve svém vlastivědném spise z roku 1886, zvolené slovní spojení dokládá, že bezpečně vycítili sílu jeho genia loci. A i když jeden z důvodů navštěvovat náš oblíbený kraj na středním toku Jizery, festival Benátská noc na Malé Skále, definitivně pominul, zůstává jich pořád víc než dost.
Evropsky jedinečná stavba ze dřeva
5. 7. 2013
Z malé vesničky Bohdaneč na Kutnohorsku se stalo místo, které stojí za to navštívit. Důvodem není jen evropsky unikátní stavba - rozhledna Bohdanka. V krásném prostředí narazíte na překvapivě pestrou nabídku pro sport, rekreaci i poznání.
Za historií na Kolínsku
4. 7. 2013
Před letošními červencovými svátky, upomínajícími na významné postavy a okamžiky naší bohaté historie jsem se vydal na několik dnes spíše opomíjených lokalit na Kolínsku. Kouřim, Klášterní Skalice, Vrbčany i Lipanská mohyla, to jsou místa, kde jde nad zvraty naší minulosti (i poněkud obskurní současností) v klidu přemýšlet. Davy návštěvníků vás rušit nebudou.
Po stopách husitů do Kutné Hory
2. 7. 2013
Začátkem prázdnin jsme s dětmi vyrazili krajinou, která inspirovala husitské vojevůdce i umělce. Kolem toku Vrchlice pěkně po svých z Chlístovic do Kutné Hory. První část výletu kopírovala trasu naučné stezky nazvané Cestou husitských hejtmanů která byla otevřena 20.dubna 2013 - od kostela sv. Ondřeje ke zřícenině Sionu, pak přes jednu z nejmladších obcí Kutnohorska Maxovnu do Malešova. Druhá část pak vedla dál "po mlýnech" do Kutné Hory.
Kraj o silnici Svoboda n. Ú. - Janské Lázně
25. 6. 2013
Dne 3. 6. 2013 Rada Královéhradeckého kraje projednala a schválila zadání veřejné zakázky na stavební práce na silnici III/2961 Svoboda nad Úpou - Janské Lázně – rekonstrukce komunikace - úsek č. 4 (tj. od napojení na II/297 k sjezdu k Omnii). Předpokládaná nejvýše přípustná cena veřejné zakázky je 4 678 537,30 Kč (bez DPH a bez rezervy).
Zase tři roky za námi ...
22. 6. 2013
Zase tři roky za námi, takže navzdory horkému počasí jsme v pátek 21. 6. podstoupili nepohodlí upjatých uniforem a obleků, abychom absolventům učebního oboru Lesní mechanizátor slavnostně předali výuční listy a další dokumenty spojené s úspěšným ukončením závěrečných zkoušek. Jsme velmi rádi, že v době, kdy učební obory bojují o každého jednotlivce, se v tomto případě při výuce nesetkáváme jen se žáky ze všech koutů ČR, ale v posledních letech i se zájemci ze Slovenska a Polska.