Aktuality
Příspěvky
Slavnostní předání těžebně dopravních strojů
11. 6. 2018
Za účasti hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána, starosty města Trutnov Ivana Adamce, radního Václava Řehoře a zástupců školy došlo v pátek 8. 6. 2018 v areálu Centra odborného vzdělávání v lesnictví k předání dvojice těžebně dopravních strojů značky John Deere do užívání ČLA Trutnov. Slavnostní předání symbolicky uzavřelo první část rozsáhlého projektu s názvem „Pořízení vybavení a zkvalitnění teoretické a praktické výuky na ČLA Trutnov“ financovaného z IROP a krajské pokladny. Harvestor a vyvážecí traktor v souhrnné hodnotě téměř 23 milionů korun představují další významný kvalitativní krok ve vybavení naší školy.
Dřevorubec junior 2018
28. 4. 2018
Kolegové z lesnické školy Křivoklát Písky odvádějí při organizaci soutěžních klání mladých evropských dřevorubců obdivuhodnou práci. Kdysi jsme i ve Svobodě i Trutnově obdobné akce v seniorském vydání dávali dohromady, proto mé uznání není jen výrazem konvenční slušnosti. Letošní dvoudenní soutěžení 34 závodníků ze šesti zemí probíhalo jak je zvykem v souladu s mezinárodními pravidly v obvyklých disciplínách: výměna řetězu, kombinovaný řez, přesný řez, odvětvování a kácení.
Naši absolventi za to umí vzít!
18. 4. 2018
Čtyřem hostům, vybraným žákům 3. ročníku oboru Lesnictví z naší spřátelené školy Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu, jsme během čtrnáctidenního pobytu ukázali mimo jiné řadu zajímavostí ze života ČLA Trutnov a lesnického dění v krkonošském regionu. A protože v západopolských rovinách není přibližování dříví lanovkou využíváno, společně jsme dnes vyrazili na Javornickou svážnici za dobře sehranou trojkou absolventů učebního oboru Lesní mechanizátor.
Končí doba smrková?
17. 4. 2018
Kdo si ještě dnes vzpomene na haló kolem kůrovce na Šumavě? To, co v posledních letech graduje v lesích na sever od Olomouce zastiňuje veškeré problémy, se kterými se české lesní hospodářství od druhé poloviny 80. let, od dob obnovy imisemi zničených porostů v pohraničních horách, potýkalo. I když pouhý monitoring médií signalizuje zcela mimořádnou situaci, není nad osobní, nezprostředkovanou a nezkreslenou zkušenost. Proto jsme se dnes s našimi žáky rozjeli na severní Moravu.
Návštěva ze Země modrých nebes
7. 4. 2018
Také pracovníci ČLA Trutnov stáli před několika lety u počátků pomoci rozvoji lesnictví v Mongolsku. V rámci trvající spolupráce nás dnes navštívil koordinátor projektu Ing. Richard Slabý (náš absolvent) se zástupci lesnického provozu, státními úředníky a studenty ze vzdálené středoasijské země. Simulace ovládání harvestoru pro ně byla neobvyklou zkušeností.
Nejen za jarem do Barcelony
15. 3. 2018
Na několik dní v jarní Barceloně jsme si našli ubytování, které nám bylo (a bude i pro vás) zážitkem samo o sobě. Program jsem si naplánoval, jak se ukázalo, příliš ambiciózně, což nakonec vyvážily zkušenosti, kterých bychom bez zkušeného průvodce Zdeňka sami neokusili. Nepoznaného zůstalo ve městě samotném i nejbližším okolí dost a dost a tak mi cosi našeptává, že si do katalánské metropole brzy opět zaletíme.
V roli pokusných objektů
28. 2. 2018
Náš absolvent, nyní student FLD ČZU Praha, Zdeněk Rouč prováděl sběr podkladů pro svou diplomovou práci zaměřenou na porovnávání biosignálů při ovládání simulátoru harvestoru obsluhou s různou mírou pracovních zkušeností. V simulátorové učebně COV měřil pomocí zařízení Biofeedback Xpert 2000 ...
Kdo bude za pár let pracovat v lese?
31. 1. 2018
Když se v době mého dospívání o někom řeklo, že "dělá v lese", následovalo nejspíš uznalé pokývání hlavou. Lakonické vyjádření perspektivy tohoto krásného, specifického oboru lidského konání. Nebylo třeba dále pitvat, zda se dotyčný o les stará rukama nebo převážně hlavou - šlo zkrátka o solidní zaměstnání se vším všudy. Že už to nějaký pátek není pravda, potvrdí v našem odvětví každý, kdo si jednoduše nechce lhát do kapsy. Personální nouzi v lesnictví se nyní věnují i vlivná média ...
V servisním středisku Fischer TPD
26. 1. 2018
S našimi třeťáky, kteří se v oboru Lesní mechanizátor specializují na těžebně dopravní stroje, jsme dnes ve Vrchlabí navštívili servisní středisko rodinné firmy Fischer TPD. Primárně jsme se přijeli podívat na "do šroubku" rozebraný vyvážecí traktor Valmet 830, obecně oceňovaný stroj, který i naše škola využívá pro výukové účely. Nezůstalo však jen u toho ...
PF 2018
25. 12. 2017
Štěstí, zdraví a vzhledem k dění kolem nás i dostatek rozumu.
Další "osmičkový" rok je před námi!
Nečekaný návrat na Golany
16. 12. 2017
Nečekaným návratem na Golanské výšiny, alespoň ve vzpomínkách, se pro mne stala prosba o možnost publikovat několik mých fotografií této oblasti v časopise vydávaném Beskydským rehabilitačním centrem v Čeladné. Trojice snímků osudové krajiny izraelského severu se tak stala obrazovým doprovodem textu věnovanému připomínce spletité životní cesty jednoho z klientů výše zmíněného zdravotnického zařízení, válečného veterána Petra Bachracha.
Krásný, nový stroj pro naše žáky
12. 12. 2017
Pro zkvalitnění podmínek výuky odborného výcviku ve druhém a třetím ročníku učebního oboru Lesní mechanizátor zakoupila Česká lesnická akademie Trutnov traktor japonského výrobce Kubota, konkrétně model M135GX-S. Další významnou investicí bude vystrojení moderního, primárně zemědělského stroje nástavbou pro přibližování dříví.
Cesta do korun není pro každého
2. 11. 2017
Kráčeli jsme s kolegou listopadovým lesem, barvy už skoro zmizely, poprchávalo. Konečně přerušily ticho dušičkového dopoledne nad Trutnovem hlasy odněkud z korun vzrostlých smrků. Byli jsme na místě, kde osm adeptů lesnictví skládalo závěrečnou zkoušku semenářského kurzu. Ráno napsali test a pak samostatně do třicetimetrové výšky, kde se s vámi i při slabém, na zemi sotva znatelném vánku všechno houpá.
Ve znamení značky Husqvarna
18. 10. 2017
Dnes navštívil naše středisko ve Svobodě nad Úpou obchodní zástupce renomované značky Husqvarna, ale také několikanásobný mistr republiky v dřevorubeckých soutěžích a zakladatel Dřevorubeckého muzea v Ratajích nad Sázavou Ing. Jiří Vorlíček.
Benátky zase jinak
2. 10. 2017
Do třetice v Benátkách a zase trochu jinak. Tentokrát cesta lodí z Piranu nejdříve svižně, volným mořem a potom s ohleduplně plíživou rychlostí lagunou, k terminálu San Basilio. Obvyklé polobloudění jsem tedy směroval ze západu na východ. Na Piazzale Roma je to ještě podezřele přehledné, skoro obyčejné městské prostředí, ale hned za mostem Scalzi už by to chtělo nějaký spolehlivý vnitřní kompas.
Školství pod Triglavem
2. 10. 2017
V posledním zářijovém týdnu jsem absolvoval další studijní pobyt vedoucích pracovníků odvětví školství Královéhradeckého kraje, tentokrát ve Slovinsku. Naši hostitelé připravili organizačně i obsahově kvalitně zajištěnou akci, která nám dovolila nahlédnout pod pokličku rozumně nastaveného školského systému ušetřeného, na rozdíl od našich končin, v posledním čtvrtstoletí opakovaných a často překotných reforem. Pro účastníky působící v etnicky homogenních podmínkách České republiky byly zvláště cenné postřehy ze škol v národnostně smíšené oblasti Slovinského Přímoří i italském městě Terstu.
Škocjanske jame - klenot Dinárského krasu
28. 9. 2017
Před rokem, po návštěvě Postojenské jeskyně, jsem byl upozorněn na krásy méně známé Škocjanské jeskyně. Nyní, když mám prohlídku slovinského "Mordoru", na jehož objevování se významně podílel český c. k. důlní rada v Terstu Anton Hanke, za sebou, srovnám oba zážitky stručným konstatováním - na Postojnou klidně zapomeňte. Po deštích byl průtok Reky navzdory ročnímu období zhruba na jarním stavu a již jen postupně sílící dunění podzemního toku předznamenávalo následný mohutný dojem, kterým působil cca 100 m hluboký říční kaňon v Šumící jeskyni. I vaší odezvou bude nejspíš, tak jako v mém případě, hluboký údiv nad jedinečným výtvorem přírodních sil.
Pochvala vždy potěší!
15. 9. 2017
V letech 2012 - 2014 jsme v rámci projektu ČLA Trutnov - podpora kvality výuky pomocí ICT financovaného EU z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost společně s pěti dalšími kolegy vytvořili cca 600 digitálních výukových materiálů, které používáme při výuce našich žáků. Jako vedoucí tvůrčího týmu jsem se snažil, aby mé materiály byly v maximální možné míře propracované a tedy prakticky upotřebitelné. Už pár let naše výtvory používám a na období jejich zrodu jsem už pozapomněl. A dnes mi přistála v mailové schránce připomínka, že to nebyla snaha marná ...
Zítra to praskne!
3. 9. 2017
Po téměř dvou měsících volna a náležitě nabitém přípravném týdnu uvítám zítra ve Svobodě nad Úpou padesátku nových učňů. Zítra o deváté ráno odstartujeme a jak už to bývá, dřív než se nadějeme, bude jaro, závěrečné zkoušky a prázdniny. Když jsem se o těch letošních sešel ve škole s naším spokojeným absolventem z roku 2002, uvědomil jsem si, jak to při práci, kterou máte rádi neuvěřitelně rychle utíká a při tom se zdá, že při nejmenším duchem vůbec nestárnete. Je to také hlavně proto, že opravdu skoro všichni, se kterými jsem uplynulých 17 let spolupracoval, přes různé obtíže táhli jedním směrem. A ještě jedno měli a zatím mají, ať pedagogové či ostatní kolegové, společné - vždy byli nedůstojně placeni. Zítra bude mít mimo jiné česká vláda příležitost ukázat, že za dobrou práci by měla být i ve školství samozřejmostí dobrá výplata. Zítra nebude nudný den!
Kolín - dva dny v památkové rezervaci
18. 8. 2017
Kolínská památková rezervace, ve "stínu" blízké Kutné Hory s puncem UNESCO, mne nezklamala. Jednak patří zdejší chrám sv. Bartoloměje (nenechal jsem si ujít luxus osobní komentované prohlídky) a synagoga do pomyslné první ligy kulturních pamětihodností naší země a za druhé máte možnost navštívit několik expozic regionálního muzea. Z nich jsem si vybral hlavní budovu v čerstvě rekonstruovaném Veigertovském domě a výstavu Mezi kmeny a státem - Kouřimsko a Kolínsko v ranném středověku instalovanou v budově Nové farní školy v chrámovém areálu. Výstavou dalece přesahující regionální zaměření muzea jsem byl skutečně nadšen stejně jako motivovaností, znalostmi a osobním přístupem kolínských muzejníků. Klobouk dolů!
Podkrkonoším zase pěkně po svých
9. 8. 2017
Loňského roku jsme si touto dobou vyšlápli z Miletína na Zvičinu. Letos jsme na pěší poznávání Podkrkonoší navázali výletem do okolí malebného městečka Pecky, jehož jádro je městskou památkovou zónou s 23 objekty zapsanými v ústředním seznamu kulturních památek.
Chorvatsko není jen moře ...
21. 7. 2017
Chorvatsko nabízí mix atraktivních a zajímavých míst k poznávání. Nenechte se ukolébat jen k pasivnímu odpočinku na pláži, překousněte vydřidušské chování místních (koneckonců, bez zdrojů ždímaných z turistiky by byli v háji mnohem víc než jsou) a čekají na vás všeliká překvapení ...
Otevření krkonošské stezky v korunách
2. 7. 2017
Touha po novotách významně podpořená vstřícně stanoveným vstupným a postupně se zlepšující počasí proměnilo první den provozu nové krkonošské atrakce v masovou akci a to včetně obvyklých doprovodných jevů. V atraktivních termínech roku se problémy s dopravou, parkováním a frontami, jimž jsme odvykli, budou velmi pravděpodobně opakovat. Pokud dorazíte v takový den, může potenciálně pěkný zážitek zkalit řada nepříjemností. Zvlášť s malými dětmi bych volil dobu návštěvy obezřetně. Jako člověka s lesnickým vzděláním a pedagoga mne velmi potěšilo množství informací o životě lesa předložených srozumitelnou formou a navíc i příslib pracovníků KRNAP, že se do budoucna v tomto směru dočká návštěvník dalších novinek.
Na oslavách v Polsku
1. 7. 2017
K bohaté žni akcí měsíce června se na jeho samém závěru zařadila účast zástupců České lesnické akademie Trutnov (Kejklíček, Hout, Jirmann a Franc) na jubileu 70 let existence naší partnerské školy v Rogozinci. Do lubušských rovin jsme dorazili s dostatečným předstihem a po krátkém intermezzu v místním konzumu nás již čekalo přivítání s polskými přáteli, doplněné pozváním na společnou slavnostní večeři s řediteli lesnických škol zřizovaných v Polsku ministerstvem životního prostředí. V této souvislosti je zajímavé zmínit, že sedm z jedenácti těchto škol řídí ženy.
Školkařství - lesnická alchymie
22. 6. 2017
Pěstování sadebního materiálu lesních dřevin představuje jistě nejkomplikovanější lesnickou disciplínu. Školkař je v jádru zemědělec, hospodář, jehož jedinou jistotou je nejistý vývoj počasí a (na rozdíl od agrárníků) proměnlivé vlastnosti osiva. Zpravidla neinkasuje tučné eurodotace, ale nestěžuje si. Mnoho zajímavého o krásách i nástrahách školkařství jsme se s žáky druhého ročníku oboru Lesní mechanizátor dověděli ve Lhotě u Dřís ve školkařském středisku Vojenských lesů a statků.
Naši učni skládají závěrečné zkoušky
15. 6. 2017
Letošní závěrečné učňovské zkoušky oboru Lesní mechanizátor, realizované podle jednotného zadání, odstartovaly 6. června písemnou prací a poznávačkou nejdůležitějších hospodářských dřevin. Nyní mají žáci 3. E a 3. H za sebou i dvoudenní praktickou část, které předcházela důkladná údržba všech používaných mechanismů. Ve dnech 19. – 20. června následuje ústní zkouška a pro všechny úspěšné pomyslná tečka za studiem v podobě slavnostního vyřazení absolventů České lesnické akademie Trutnov od 14:00 dne 21. 6. 2017.
Depeche Mode - Praha 2017
24. 5. 2017
Depeche Mode hráli v Praze už desetkrát, čtyři vystoupení jsem si byl poslechnout (2006, 2009, 2013, 2017). Letošní koncert jsem sice neprožíval, tak intenzivně jako předchozí, přesto si nevybavuji, kvůli které další kapele bych dobrovolně absolvoval šest hodin stoje na jednom místě. Tentokrát nějak dlouho trvalo než se podvečerní Eden vůbec zaplnil a co hůř, než naskočilo to správné sepětí pódia a posluchačů.
XIX. Hrabalovo Kersko
14. 5. 2017
Léta doma čítáváme z Hrabalových knih, léta jsme se také chystali na Hrabalovo Kersko. Dnes to konečně vyšlo. Počasí hrozilo od rána do večera deštěm, to však byla jediná drobná vada vydařené soboty. Z Nymburka jsme se svezli výletní lodí Blanice do Kerska, kde nás očekával pan Kořán ...
Vzniká krkonošská stezka v korunách
14. 5. 2017
Stavba stezky v korunách stromů - podnikatelský projekt, razantní zásah do lesního ekosystému, technicky zajímavá konstrukce, budoucí cíl výletů - vyberte si. Vzhledem k záměru je místo vybráno vhodně, od parkoviště na Hoffmankách porůstá svah směrem k Janským Lázním mimořádně kvalitní porost tvořený tzv. hercynskou směsí - typickými dřevinami středoevropského podhorského stupně.
Na pracovišti naší lanovky
12. 5. 2017
V průběhu května se příprava našich žáků směřující k získání kvalifikace pro obsluhu lesních lanovek blíží ke svému závěru. V tomto školním roce přiblížili ze svažitého pracoviště v lokalitě nad Bělidlem téměř 500 kubíků dříví. Než nastoupí ke složení závěrečných učňovských zkoušek bude je čekat ještě důkladná údržba školní lanovky LARIX 3T.