Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Za památkami rodného kraje

18. 7. 2016

Vzít kolo, toulat se po okreskách, beze spěchu se zastavovat a znovu hlouběji vnímat místa, o kterých si myslím, že je znám, i ta pro mne nová. Přesně na to jsem se už delší dobu zase těšil a přesně tomu věnoval dnešní den. Středobodem mé projížďky na pomezí Kutnohorska a Kolínska byl vrch Vysoká, jedna z mála dominant mírně tvářené krajiny mého rodiště. Myslím, že zvlášť nyní, kdy přibývá důvodů pociťovat tíseň z budoucího, je důležité nevynechat žádnou příležitost, jak si stále znovu připomínat vlastní identitu. U křížku v polích, u venkovského kostelíku a vůbec kdekoliv, kde naši předkové zanechali mnohá svědectví o svém pevném vztahu k domovu ...

 

Památky Kutnohorska a Kolínska

 
Celý příspěvek

Od Julských Alp k Jadranu

10. 7. 2016

Hledáte ideální místo pro aktivní dovolenou a nechcete cestovat na druhý konec světa? Jedním z horkých kandidátů by mohlo být Slovinsko - země požehnaná přírodními krásami. Šťastně vyvázla z pekla jugoslávských válek a letos slaví čtvrtstoletí samostatnosti. Překvapilo mne, že se jedná ve světovém měřítku o zemi v čele žebříčku sebevražednosti. 

 

Slovinsko - Bohinjské jezero

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Slovinsko 2016 07

Učitelství je stále povoláním pro entuziasty!

30. 6. 2016

Končí další školní rok, který nám z hlediska dlouhodobě fungujícího systému "financování na žáka" nepřinesl opět téměř nic pozitivního. Rozdíl mezi téměř a vůbec spočívá ve schváleném vládním záměru změnit tuto destruktivní praktiku od rozpočtového roku 2019. Různých variant slibů, jak bude lépe, jsem během své sedmnáctileté praxe pedagoga střední odborné školy zaregistroval mnoho. Pokud by však měřítkem jejich plnění měly být pracovní a existenční podmínky učitele, šlo většinou o sliby víceméně plané - vlastní peněženka je nejspolehlivějším indikátorem. Ani to mi však neubírá na pocitu, že mám možnost vykonávat výjimečné povolání.

 

Nyní nastává čas nabrat síly do následujícího školního roku. Přeji všem za katedrou, aby během letních měsíců zažili mnoho takových chvil šťastného údivu a nadšení, při němž jsem zachytil japonské turisty za východu Slunce v jižní Francii.

 

prazdniny.jpg

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Střelecký kroužek letos s krajskou podporou

26. 6. 2016

Ve školním roce 2014/2015 jsem prostřednictví Dotačního portálu KÚ Královéhradeckého kraje za naši školu podal žádost o poskytnutí finanční podpory z programu 15SMV04 - Zájmová práce se žáky mimo vyučování. 

Žádost u výběrové komise uspěla a projektu Střelecký kroužek na DM České lesnické akademie Trutnov byla přidělena dotace 13 000 Kč. Společně s vlastním příspěvkem jsme měli k dispozici 18.572 Kč.

 

Střelecký kroužek České lesnické akademie Trutnov

 
Celý příspěvek

Závěrečné zkoušky na ČLA Trutnov minulostí

15. 6. 2016

Školní rok nezadržitelně spěje ke svému závěru. Po maturantech jsme se v minulém týdnu rozloučili také s absolventy učebního oboru Lesní mechanizátor. Během první poloviny června se 42 žáků oboru úspěšně vyrovnávalo s požadavky písemné, praktické a ústní částí jednotného zadání. Ve středu 15. 6. 2016 převzali z rukou pana ředitele, svých třídních učitelů a zástupce KRNAP Ing. Pavla Kouta výuční listy a kvalifikační průkazy.

 

Závěrečné zkoušky oboru Lesní mechanizátor v roce 2016

 
Celý příspěvek

S nejzelenějším poslancem přírodou východních Čech

8. 5. 2016

Pod záštitou "nejzelenějšího" poslance PhDr. Robina Böhnische - předsedy výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny PČR, se uskutečnil výjezd za přírodou východních Čech, pořádaný ekologickou platformou při ČSSD - Zvonečník. S účastníky exkurze jsme se setkali v Hradci Králové a společně prošli PP Na Plachtě - průvodcem nám byl David Číp ze ZO ČSOP JARO Jaroměř - ochranář tělem i duší.

 

David Číp - náš průvodce po PP Na Plachtě v Hradci Králové

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

S povolanými o naší bezpečnosti

27. 4. 2016

V klidném prostředí zaplněné trutnovské auly se dnes odpoledne hovořilo o poněkud znepokojivých tématech.  K bezpečnostním otázkám současného světa promluvili v rámci besedy s žáky a pedagogy mluvčí Generálního štábu Armády ČR plk. Jan Šulc a Tomáš Szunyog - ředitel odboru bezpečnostní politiky Ministerstva zahraničních věcí a bývalý velvyslanec v Bosně a Hercegovině. Debaty se dále zúčastnili zástupci Ministerstva zemědělství v čele s náměstkem ministra zemědělství Mgr. Patrikem Mlynářem. 

 

Česká lesnická akademie Trutnov - přednáška o bezpečnostní situaci

 
Celý příspěvek

Když pro orchideje nevíte kam šlápnout

25. 4. 2016

Co oči nevidí, to srdce nebolí. Ještě před pár lety pro mne pojem Gargano neznamenal vůbec nic. Když jsem však zaregistroval první povedené snímky orchidejí publikované na webech, začal v hlavě hlodat červík zvědavosti. Ta se během času změnila v jednoznačné přání vydat se v pravý čas na hornatý jihovýchod Itálie také. Když se uprostřed zimy objevila nabídka připojit se k fotografům/botanikům se zkušenostmi z návštěv místa v předchozích letech, bylo zase o důvod víc těšit se na jaro.

 

Garganské orchideje

 
Celý příspěvek

Scenérie poloostrova Gargano

23. 4. 2016

… Přece však, půvabný chlapče, jen přijď, hle nymfy ti nesou košíky lilií plné, hle bílá najáda k nim ti, sbírajíc fialky bledé i vysoké červené máky, připojí narcis a k němu květ anýzu s opojnou vůní, rozličné vonné trávy ti posplétá s levandulemi a k tomu i hyacint něžný ti přizdobí kosatcem žlutým …

Publius Vergilius Maro / Bukoliky – II. ekloga (Alexis) / 42 – 37 př. n. l.

 

Úryvek z Vergiliovy sbírky idealizující pastýřské poezie evokuje krásy venkovské krajiny italského území antické Římské říše. Z ekologického pohledu vlastně krajiny staletí systematicky vykořisťované ...

 

Scenérie poloostrova Gargano

 
Celý příspěvek

Foresta Umbra - lesní rezervace v NP Gargano

22. 4. 2016

„… onen vysoký les, ticho onoho místa a obdiv ke stínu, ve volné přírodě tak hustému a nepřetržitému, v tobě vyvolávají víru, že je zde přítomen bůh.“ 

Lucius Annaeus Seneca
Listy, IV, 41,3

 

Rezervace Foresta Umbra - NP Gargano - Itálie

 
Celý příspěvek

Silva Regina 2016

6. 4. 2016

Mezinárodní veletrh SILVA REGINA - co dva roky, to šance získat na jediném místě přehled o vývoji oblastí stojících v centru zájmu žáků a pedagogů naší školy. Ani letos jsme si tuto příležitost nenechali ujít. Osádka celkem čtyř zaplněných autobusů, včera zamířila na brněnské výstaviště. Jízda tam a zpět, která by v zemi s rozvinutou silniční infrastrukturou vyšla na čtyři hodinky, zabrala na našich komunikacích dvojnásobnou dobu. Pokud přičteme diskomfort časného vstávání a nástrahy trucujících nápojových automatů na benzínkách, změnila se cesta v malou anabázi, kterou nelze než přijmout jako daň za možnost seznámit se v jediném dni s tím, kam se ubírá současné lesnictví a myslivost. 

 

Silva Regina 2016

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov - Silva Regina 2016

Zoo Budapešť - za zvířaty i architekturou

6. 3. 2016

Další z našich zimních (alespoň podle kalendáře) procházek po evropských zoo jsme věnovali část krátkého pobytu v Budapešti. Přítomnost zdejší zoologické zahrady zaznamenají i ti, kteří se pohybují v Městském parku bez úmyslu ji navštívit. Jejich zrakům pravděpodobně neujde neobvyklá skrumáž siluet Velké skály, orientálně pojaté Hlavní brány a Domu slonů s pozoruhodnou výzdobou ve stylu Art Nouveau. Nejen jmenované architektonické perly ze začátku 20. století spolu s moderními pavilony představují hmatatelné mezníky úctyhodné a ne vždy příznivé historie počínající rokem 1866.

 

Zoo Budapešť - únor 2016 

 
Celý příspěvek

Vicepremiér navštívil ČLA Trutnov

19. 2. 2016

Vicepremiér MVDr. Pavel Bělobrádek PhD. dnes navštívil Českou lesnickou akademii Trutnov. Po prohlídce nově upravených interiérů trutnovské školní budovy besedoval místopředseda Vlády ČR v aule Centra odborného vzdělávání v Horním Starém Městě s pedagogy a žáky.

 

2016_02_19_belobradek--4-.jpg

 
Celý příspěvek

Dopoledne v hradeckém planetáriu

16. 2. 2016

Slavnostního otevření hradeckého planetária jsem se v loni nemohl zúčastnit, takže jsem si ho prohlédl až po roce, společně se svými žáky. Pravidelný výjezd prvního ročníku oboru Lesní mechanizátor do Semenářského závodu LČR v Týništi n. O. jsme letos spojili s návštěvou právě digitálního planetária. Byl jsem nadmíru zaujat a každému vřele doporučuji.

 

Digitální planetárium Hradec Králové  

 
Celý příspěvek

Znovuzrození Ústavu hluchoněmých

8. 2. 2016

Dnes jsem měl příležitost posoudit, jak proměnilo sto milionů korun, zhruba půl na půl z krajských a evropských zdrojů, neobarokní budovu bývalého Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě v Hradci Králové. Dopolední slavnostní otevření kompletně rekonstruované budovy z roku 1902 (nyní nemovité kulturní památky) lze považovat za další zdařilý krok krajské samosprávy v oblasti investic a školství. Hejtman symbolicky předal studentům Obchodní akademie Hradec Králové klíče od jejich nové školy, kam se devatenáct tříd čtyř maturitních oborů sestěhovalo z objektů ve Stěžerách a v hradecké ulici V Lipkách, kde kraj dosud platil nájemné místním samosprávám. Nevynechal jsem možnost prohlédnout si detailně výsledek dvou let stavebních a restaurátorských prací, od suterénu až do podkroví. Nejdříve se mi věnovala pověřená pracovnice školy, posléze jsem se poučil o mnoha architektonických, konstrukčních a historických detailech prostřednictvím Ing. arch. Falty, vedoucího odboru památkové péče hradeckého magistrátu.     

 

Slavnostní otevření rekonstruovaného Ústavu hluchoněmých v Hradci Králové

 
Celý příspěvek

Inkluze - slovo s pověstí cinknuté karty

3. 2. 2016

Inkluzní mašina jede, s paní ministryní Valachovou za volantem a minimem nadšených pasažérů. Nejen naše krajské zastupitelstvo vyjádřilo jednoznačný nesouhlas. Dnes jsme se s paní ministryní setkali u příležitosti její návštěvy Pardubického kraje. Snažila se vysvětlovat ze všech sil, ale z reakcí pléna bylo patrné, že neuspěla. Co mne  z celé debaty asi nejvíce zaujalo, bylo zdůvodnění, že jmenovité složení expertní skupiny, která projekt společného vzdělávání připravovala, záměrně nechtěli zveřejnit, aby tím členové nebyli řekněme "profesně kompromitováni". Vzhledem k tomu, že náklady šli z veřejných zdrojů, jde o těžko obhajitelný akt zastírání a vrchnostenské arogance ...

 

Z návštěvy ministryně školství Valachové v Pardubickém kraji

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Deset hodin v Benátkách

31. 1. 2016

Delší dobu jsem pomýšlel na focení benátského karnevalu. Inspirovala mne pestrá rozvernost i tajemství masek v neobyčejných kulisách, navíc v období, které bývá v mém případě většinou fotografickým půstem. Pro krátký výpad na sever Itálie jsem zvolil nabídku slevového portálu. Byl jsem zvědav, co se dá stihnout za deset hodin v uličkách, na náměstích a mostech v tichu vodního města. Busem do Punta Sabbioni a odtud, v duchu novely Thomase Manna, lodí k náměstí sv. Marka.

 

Benátský karneval 2016 

 
Celý příspěvek

Sportu se na průmyslovce daří

25. 1. 2016

Dnes odpoledne jsem jako zástupce školské rady, společně s ředitelem SPŠ Trutnov,  předával ceny nejúspěšnějším účastníkům 13. ročníku fotbalového turnaje O pohár ředitele školy. Je dobře, že se i v typicky českých podmínkách dlouhodobě podfinancovaného školství najde trocha prostředků na uspořádání těchto akcí. Chce to však "maličkost", schopné organizátory, nadšené učitele - sportovce, ochotné udělat cosi navíc. K těm panu řediteli i žákům trutnovské průmky blahopřeji.

 

2016-01-25-131_20160126_1297503256.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

(Ne)bezpečný internet

12. 1. 2016

Čas od času je užitečné připomenout, že při každodenní práci s počítači a mobilními telefony je třeba poučené ostražitosti. Proto jsem na dnešek pozval do Svobody nad Úpou pány Nymše a Michaličku – správce počítačové sítě trutnovské průmyslovky, aby k tématu bezpečného využívání internetu pohovořili před žáky několika tříd České lesnické akademie. Stále aktuální problematiku (nejen ve dnech hackerských útoků na mail předsedy vlády) během pečlivě připravené přednášky shrnuli a doplnili praktickými příklady. Za užitečné dvě hodiny jim patří díky. Více v přiložené prezentaci ...

 

Internetová bezpečnost 2016

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

PF 2016

22. 12. 2015

Buďte šťastní a užiteční!

Smyslem života není blížit se nezadržitelné smrti v obklopení stále větším blahobytem!

 

A ještě něco ...

 

pf_2016.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Vánoční zpívání ve Svobodě nad Úpou

21. 12. 2015

V podvečer na den sv. Petra Kanisia zněly svobodským kostelem hlasy dětí z místní mateřské a základní školy. Se svými učitelkami nacvičily pásmo písniček i trochy recitace. Mezi těmi, kterým zaplněný svatostánek s radostí tleskal, byla i naše Anička. 

 

Vánoční zpívání svoboda nad Úpou 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Vánoce se blíží!

13. 12. 2015

Když se tři generace žen z naší rodiny pustí do práce na vánočním cukroví, je jasné, že jsou svátky velmi blízko. Stejně jasně se rýsuje problém s udržením rozumné tělesné hmotnosti během nadcházejících dnů volna. I letos jsem se kolem pečení trochu motal, nenechal se odradit odháněním a výtkami a přípravu sladkých pochoutek vyfotil ze všech stran. Na pomoc jsem si opět vzal jednoduchý, celoplastový Canon EF 50 mm f 1:1,8 II. 

 

Vánoční cukroví k nakousnutí

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Anička fotila ve Velké Británii

23. 11. 2015

Ještě dříve než začaly tuzemské školy pod dojmem hrozeb teroristických útoků houfně rušit zahraniční výukové cesty žáků, zúčastnila se Anička výjezdu ZŠ Svoboda nad Úpou na jazykový pobyt do Velké Británie.

 

Fotky ze zájezdu ...

 

Fotografie z jazykového pobytu ve Velké Británii

 
Celý příspěvek

První sníh

21. 11. 2015

Nadcházející zima přinesla první sníh. I když mne tohle roční období z hlediska záliby ve fotografování zatím příliš neinspiruje, v sobotu večer jsem čerstvé, bílé nadílce neodolal a vyrazil ven. Než odstartuje zimní sezóna, bývá nejen z večera v Jánkách celkem mrtvo, takže jsem nemusel čekat, až mi focené scény opustí noční chodci a mohl bez problémů exponovat na dlouhé časy s nízkou hodnotou ISO …

 

První sníh - Janské Lázně - 21. 11. 2015

 
Celý příspěvek

Ocenění spolupráce firem a škol v našem kraji

13. 11. 2015

Myšlenka krajské hospodářské komory, oceňovat příkladnou kooperaci škol a firem, se dnes podruhé naplnila v podobě vyhlášení ocenění Firma škole 2015/Škola firmě 2015. Předávání proběhlo v rámci krajské přehlídky škol a zaměstnavatelů v kongresovém centru Aldis.  

Stejně jako v loni, měl jsem i v letošním roce tu čest být členem hodnotící komise ...

Krátké video ...

 

Firma škole 2015 / Škola firmě 2015

 
Celý příspěvek

Nejlepší školní webovky 2015

11. 11. 2015

Společnost EDUin, o. p. s. rozjela soutěž sCOOL web se záměrem každoročně vyhlašovat školy s nejlepšími webovými stránkami. Jelikož mne oblast webové prezentace dlouhodobě zajímá (např. jsem podstatně přispěl k současné podobě prezentace Města Janské Lázně a pravidelně tak činím na webu ČLA Trutnov), zapojil jsem se v rámci prvního kola hodnocení do letošního výběru těch nejlepších v kategoriích: ZŠ neúplně organizované, ZŠ plně organizované a střední školy.

 

sCOOL web 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Setkávání s budoucími žáky ČLA Trutnov

9. 11. 2015

Řetěz akcí na nichž představujeme našim budoucím žákům a jejich rodičům či prarodičům vzdělávací nabídku naší školy vygraduje v tomto týdnu účastí na dvoudenní Přehlídce středních škol a zaměstnavatelů v královéhradeckém Aldisu, se kterou se bude v sobotu 14. 11. 2015 krýt den otevřených dveří ve všech třech střediscích České lesnické akademie Trutnov - v Trutnově, na školním polesí v Horním Starém Městě a ve Svobodě nad Úpou.

 

ČLA Trutnov na přehlídce škol - Uffo 2015

 

Fotografie z přehlídky v Uffu - 4. - 5. 11. 2015

 
Celý příspěvek

Nad inverzí

30. 10. 2015

S přáteli ze Slezska jsme vyrazili do kopců. Obligátní trasa z Pece, Obřím dolem na Sněžku, pak přes Úpské rašeliniště k Luční boudě (tam dnes měli skutečné "žně"!), nahoru kolem Památníku obětem hor, okolo Výrovky, k Richtrovkám a Zeleným dolem zpět. Po výstupu nad výškovou hladinu 1300 m jsme si užívali sluníčka, teplot nad 10 stupňů a  moře mraků s ostrovy nejvyšších krkonošských vrcholů.

 

Kouzelná inverze

 
Celý příspěvek

Státní svátek na Dobrošově

28. 10. 2015

Déle než čtyřicet let mohou zájemci o vojenskou historii navštěvovat pevnost Dobrošov. V letošní Den vzniku samostatného československého státu jsem se k dosavadním více než dvěma milionům návštěvníků také připojil. Od června 2015, kdy jsme schválili převod opevnění z držení státu, konkrétně ministerstva obrany na kraj, jde o jedinou národní kulturní památku v majetku Královéhradeckého kraje. Hospodářem se tu stalo Regionální muzeu v Náchodě (krajská příspěvková organizace).

Zatímco ministerstvo nemělo pro areál žádné využití, kraj hodlá jeho turistický a vzdělávací potenciál bez zbytečných odkladů rozvíjet ...

 

pevnost-dobrosov--54-.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Náchod - na Dobrošově 2015 10

Královéhradecký koncert Alexandrovců

18. 10. 2015

Společně se starší dcerou jsme dnes večer s velkou spokojeností shlédli předposlední ze šňůry 12 koncertů pořádaných v ČR v roce 70. výročí konce II. světové války. Pokud bychom se nechali ovlivnit například vyzněním většiny příspěvků prezentovaných na českém internetu, lehce by v nás mohl převládnout pocit, že jsme se účastí na hradecké zastávce evropského turné legendárního ansámblu dopustili vlastizrady. Zkusíte-li zadat do Googlu název sboru a filtrovat odkazy za poslední měsíc, zjistíte, že nikoliv přímá aktivita ruského souboru, ale spíše pilná snaha řady našich žurnalistů přispěla k zbytečné politizaci atmosféry ...

 

Alexandrovci 2015

    

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality